Beyin yiyen amip ABD’de bir kişinin ölümüne yol açtı

4 Mart 2023  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sağlık Gündemi Print

ABD’nin Florida eyaletinde bir kişi, beyin yiyen amip nedeniyle hayatını kaybetti. Olayın ardından açıklama yapan sağlık yetkilileri, bu kişinin muhtemelen sinüslerini musluk suyuyla temizlerken amip kaptığını söyledi. Naegleria fowleri adlı amip beyne burundan geçiyor. Yetkililer amipli suyun içilmesinin herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını söylüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre bu amip türünün bulaştığı bir kişinin hayatta kalma ihtimali son derece düşük.

Bu amip türü genellikle ılık tatlı su kaynaklarında, yüzme havuzları ve göllerde bulunuyor. Tek hücreli bu canlı insan bedenine burundan girince ölüme yol açıyor fakat ağız yoluyla alındığında mide asitleri amipi yok ediyor. Amipin bulaştığı kişilerde amibik meningoensefalit (beyin ve beyin zarı yangısı) adlı bir hastalık oluşuyor. Hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, kusma, yön duygusu kaybı, boyun ağrısı, denge kaybı, halüsinasyon ve nöbet yer alıyor.

ABD’de beyin yiyen mikrop alarmı: Sekiz şehri besleyen su sisteminde tespit edildi

ABD verilerine göre 1962-2001 yılları arasında hastalığa yakalanan 154 kişiden yalnızca dördü hayatta kaldı. Yetkililer sinüslerini doğrudan musluk suyuyla temizlememesi gerektiğini söylüyor. Bunun yerine arıtılmış veya kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesi beklenen su kullanmaları tavsiye edildi. Bu süreç, sudaki bakterilerin ölmesini sağlıyor.Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla