AHEF: Korunma malzemeleri yetersiz! Onlarca aile hekimine Covid-19 bulaştı!

25 Mart 2020   |    26 Mart 2020    |   Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerinin covid-19 salgınına karşı kişisel koruma malzemelerinin yetersiz olduğunu açıkladı. Federasyon, Sağlık Bakanlığı’ndan daha fazla malzeme temin etmelerini talep etti. AHEF’in yazılı açıklamasında “onlarca aile hekimi covid-19 tanısı aldı” ifadesine yer verildi.

Aile hekimlerinin sadece koruyucu ekipman talep ettiğini, kendilerini, ailelerini ve hastalarını korumak istedikleri belirtilen açıklamada, “Tek istediğimiz, tek şey koruyucu ekipmandır. Hem kendimiz hem ailemiz hem de hastalarımız için. Sizler de biliyorsunuz ki onlarca aile hekimi arkadaşımız Covid-19 tanısı almış durumdadır. Aile hekimleri, salgınla savaşta sağlık ordusunun en öndeki askerleri ve silahsız, savunmasız düşmana koşuyoruz. Canımız pahasına da olsa vatanımız ve halkımız için görevimizin başındayız. Yeter ki halkımız bu salgından en az hasarla kurtulsun” denildi.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, aile hekimlerinin salgınla mücadelede önemli rol oynadığı belirtilerek şunlar kaydedildi: “Tüm 2. ve 3. basamak hastaneler poliklinikler düzeyinde pasife alınmış, acil servis yükü azaltılmış halde iken Covid-19 salgınında ülkemizde en çok vakayı göğüslemeye çalışan, salgının yayılımını önlemek adına kişisel koruyucu ekipmanı olmadan vaka değerlendirmesi yapan, virüsle enfekte olma pahasına hizmet sunan, hafta sonu dahi takipli hastalarımızı virüs bulaştırıcılığı ve semptomları yönünden tarayan hekimleriz. Ülkemizde birçok ilde hiçbir kişisel koruyucu ekipmanın dağıtılmaması ya da çok yetersiz olması bu salgın kadar gerçektir.”

Aile hekimlerinin ilk başvuru noktası olduğu hatırlatılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na hitaben, “Sayın Bakanımıza seslenmek isteriz. Birinci basamağı koruyamazsanız maalesef bu halkımızı korumanız mümkün olamayacaktır.

COVID-19 Koronavirüs Salgını

Çalışan sağlığını koruyamazsanız, vatandaşımızın da sağlığını maalesef koruyamazsınız. Bir taraftan salgınla mücadele ederken bir taraftan çalışanı savunmasız bırakmak kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla