Sağlıkta şiddet durmuyor! Bu kez bir Aile Hekimi hastası tarafından bıçaklandı!

Kategori: Sağlık Gündemi Print

ailebicakkSakarya’da, Serdivan İlçesi’nde görev yapan Aile Hekimi Dr. Fikret Öztürk, hastası tarafından ayağından ve karnından bıçaklandı. Ciddi şekilde yaralanan Dr. Öztürk, ameliyata alındı. Sakarya’da bulunan Yazlık Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen ismi belirlenemeyen bir şahıs, ehliyet için sağlık raporu almak istedi. Ancak Dr. Fikret Öztürk, şahsın kayıtlarında psikolojik sorunları olduğunu fark edince, psikolojik tetkik yaptırıp kendisine sonuçları getirmesi gerektiğini söyledi. Önce odadan çıkan şahıs bir süre sonra odaya tekrar gelerek “al sana rapor” dedi ve Dr. Öztürk’ü pek çok yerinden bıçakla yaralandı.

fikret-ozturk

AHEF saldırıyı kınadı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Gürsel Özer yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Meslektaşımız Dr. Fikret Öztürk’e düzenlenen bıçaklı saldırıyı kınıyoruz. Usulsüz bir şekilde ehliyet raporu almak isteyen bir kişi, amacı sağlık hizmeti sunmak olan bir hekime bıçak çekiyor, karnından ve bacağından yaralıyor meslektaşımızı. Bu cesareti nereden alıyor? Doktora, sağlık çalışanına saldıranlara karşı ciddi bir yaptırım yok çünkü. Resmi kayıtlara göre, 2014-2015 yılları arasında 20 bin 156 sağlık çalışanı şiddete uğradı. Bu vakaların büyük bir kısmında kurbanlar, güvenliği sağlanamayan ASM’lerde, vatandaşla ilk basamakta bir araya gelen aile hekimleriydi.

Geçtiğimiz hafta Bursa’da bir madde bağımlısı istediği yeşil reçeteli ilacı yazmadığı için bir başka aile hekimini bıçakla tehdit etti. Saldırgan yakalandı ancak bir gün sonra serbest bırakıldı. Hekim arkadaşımız için koruma talep etmek zorunda kaldık. Türkiye’de 23 bin aile hekimi ve 23 bin aile sağlığı çalışanı var. Her birine bir koruma tahsis edilemeyeceğine göre, hekimlerimizin can güvenliği nasıl sağlanacak?

Bu şiddeti durdurmanın ilk adımının caydırıcı cezalar içeren “Sağlıkta Şiddet Yasası”nı çıkarmak olduğunu vurguladık. Ancak öğrendiğimiz kadarıyla bu yasa tasarısı henüz Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na bile gelmemiş. Meslektaşlarımız, “acaba bugün eve dönebilecek miyim?” endişesiyle görev yaparken, hayati önem taşıyan yasayla ilgili böylesi bir duyarsızlık kabul edilemez. Kanunsuz ve hukuksuz talepleri reddeden kaç meslektaşımızın daha şiddete uğraması bekleniyor yasa çıkarmak için?”

Sakarya Aile Hekimleri Derneği’nden açıklama

Bıçaklı saldırını ardından bir açıklama yapan Sakarya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Ayşe Nurdan Karagöz, “Sakarya İli Serdivan İlçesi Yazlık Mahallesi’nde hizmet veren Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimi Doktor Fikret Öztürk, ehliyet raporu almak için gelen bir hastanın geçmişi tarandığında psikolojik ilaç kullanım raporu olduğunun ortaya çıkması üzere psikiyatri polikliniğine sevk edilmesi gerektiği hastaya söylendiğinde hastanın “Sen görürsün “diyerek poliklinikten çıktıktan sonra yanına bıçak alıp tekrar polikliniğe gelerek aile hekimine “bıçakla seni öldürmeye geldim” diyerek önce karnından derin bir bıçak darbesi ile sonra yanındakilerin müdahalesiyle durdurulmaya çalışılan saldırgan arkadaşımızı bir de bacağından bıçak darbesi ile yaralamıştır. Bıçak darbeleriyle yaralanan arkadaşımızın şu anda hastaneye kaldırıldı ve kırmızı alanda müdahalesi devam ediyor” dedi.

Tabip Odası  ve SAKAHED’ ten kınama 

Sakarya Tabip Odası STO Başkanı Dr. Fırat Karadeniz ve Sakarya Aile Hekimleri Derneği SAKAHED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doktor Ayşe Nurdan Karagöz meslektaşları, Doktor Fikret Öztürk’ü SEAH’ ta ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Ziyaret sonrası Başkan Karadeniz ve Karagöz: “Aile Hekimimize yapılan saldırıyı kabullenmemiz mümkün değil. Son yıllarda bu tür saldırılar çoğaldı. İnsan sağlığı için canını dişine takan hekimlerimizin böylesine zorbalığa maruz kalmalarını şiddetle kınıyoruz” açıklamasında bulundular.

Şahıs yakalandı

Dr. Fikret Öztürk’ü mesai başında ayağından bıçaklayarak yaralayan şahıs Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince kıskıvrak yakalandı. Şahısın emniyette ifadesinin alındığı, soruşturmanın çok yönlü devam ettiği ifade edildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla