Aile hekimliği nöbet sistemine yeni düzenleme geliyor! İşte detaylar…

Kategori: Aile Hekimliği Print

saat-nobetUzun süredir Sağlık Bakanlığı ile ülke genelindeki tüm aile hekimlere arasında ciddi bir tartışma konusu olan zorunlu nöbetlere yeni bir düzenleme geleceği belirtiliyor. Aile hekimlerinin nöbet sisteminde yapılacak değişiklikle bu hekimler 8 saatlik nöbetlerini toplum sağlığı merkezlerinde cumartesi, pazar ya da hafta içi tutabilecek. Gündemde olan yeni düzenleme ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, aile hekimlerinin 8 saat nöbet tutmalarına ilişkin kanun çıkarıldığını anımsatarak, şunları söyledi: “Bu kanuna itirazlar oldu, yasal zemin kullanıldı. Anayasa Mahkemesi de aile hekimlerinin 8 saat nöbet tutması yönünde karar aldı. Aile hekimleri bir ayda 8 saat nöbet tutmak zorunda.”

irfan-sencanAile hekimleri için nöbet sistemi uygulamasının cumartesi günleri 8 saat olarak belirlendiğini aktaran Şencan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Nöbet sisteminde ilk olarak aile sağlığı merkezine (ASM) müracaat eden hastalara bakma şeklinde bir uygulama oluşturduk. Bu uygulamadaki eksiklikler ve itirazlar değerlendirildi. Bazı maddeleri değiştirme kanaatimiz oluştu. Aile hekimleri asgari 8 saati mümkünse halk sağlığı müdürlüklerinde değilse toplum sağlığı merkezlerinde tutacak. Nöbet parasını veriyoruz. Nöbet sırasında sadece poliklinik hizmeti vermeyecek. Kronik hasta eğitimini yapabilirler. Böbrek ya da diyabet hastaları varsa onların takibini yapabilirler. Ayda 8 saati korumaya devam ediyoruz. 8 saatin tartışılmasının gereği yok. Bu aile hekimi olmanın gerekliliğidir.”

Aile hekimleri artık ayda 8 saat nöbet tutacak

Ayda 8 saat nöbet sistemini korumaya devam edeceklerini bildiren Şencan, “Cumartesi 8 saat olan nöbetlerini, ister cumartesi, ister pazar, isterlerse hafta içi tutabilecekler. Mesaiden sonra nöbetinin 4 saatini kullanabilir. Aile hekimi olmak tercihe ve gönüllülük esasına dayalı bir uygulama. Aile hekimi olduktan sonra, aile hekimliğinin mecburiyeti olan kanunla belirlenen nöbeti tutmamak anormal bir durumdur. Aile hekimliği dernekleri ve federasyonları, bu anlamda kanuna karşı bir misyon oluşturuyorlar” dedi.

Büyükşehir belediyesi olan ilçelerde nöbet saati 21.00’de bitecek

Yeni düzenlemeye göre aile hekimlerinin nöbet sisteminde yapılacak değişiklikler şöyle:
– Birinci basamak sağlık hizmetinin niteliği gereği, özellikle büyükşehir belediyesi bulunan illere ait ilçelerde nöbet saati bitimi azami saat 21.00’i geçmeyecek.
-Nöbet hizmeti sırasında gereken elektronik kayıt işlemleri, halk sağlığı bilgi sistemi veya muayene bilgi yönetim sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla