Diyabette akıllı insülin ile sürekli kan şekeri ölçümü gerekmeyecek

10 Şubat 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Diyabet Print

kan şekeri ölcümüUtah Üniversitesi’nde geliştirilen ‘akıllı insülin’in denemeleri başarıyla sonuçlanırsa artık milyonlarca tip 1 diyabet hastasının sürekli kan şekeri seviyelerini gözlemlemeleri gerekmeyecek. ABD’deki Utah Üniversitesi, ‘akıllı insülin’ olarak da adlandırılabilecek yeni bir ilaç geliştiriyor. Hastalara enjekte edilen insülin, 14 saate kadar dolaşım sisteminde kalabiliyor. Kandaki şeker oranı arttığı ya da düştüğü zaman kendiliğinden devreye giren ‘akıllı insülin’ bu süre zarfında kan şekeri seviyesini defalarca dengeleyebiliyor. İnsanlar üzerindeki denemelerin 2 yıl içinde yapılması planlanıyor.

Akıllı insülin‘ farelere yapılan testlerle denendi. Eğer insanlardaki denemelerde de farelerde yakalanan başarı görülürse, birinci tip diyabet hastası olan milyonlarca insanın hayatı değişebilir. ‘Akıllı insülin‘in başarılı olması durumunda diyabet hastaları kanlarındaki şeker seviyesini sürekli gözlemlemek durumunda kalmayacak.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Kan şekerinin yanlış değerlendirilmesi ya da ihmal edilmesi durumunda ortaya çıkabilecek kalp krizi, körlük ve hatta ölümlerin de önüne geçilecek. ‘Akıllı insülin‘i geliştiren bilim insanlarından Danny Chou, “İnsülin türevimiz şu anda kan şekerini diyabet hastalarına sunulan herhangi bir şeyden daha iyi kontrol ediyor” dedi.

Hipoglisemi nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
suna
suna
9 yıl önce

lantus gibi yani

Araç çubuğuna atla