Alkol tüketimi ile cilt kanseri riski arasında önemli bir ilişki saptandı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

icki-alkol-kadehİngiliz Dermatoloji Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, çok fazla alkol tüketiminin vücutta cilt kanserine neden olabilecek bir takım tepkimelere neden olduğu saptandı. Bilim insanlarına göre, etanol (etil alkol) midede sindirilmeye başladığında, alkolün vücutta yakımı sırasında üretilen ‘asetaldehit’ adlı organik bileşkeye dönüşüyor, bu bileşke de cildi ultraviyole (UV) ışınlarına daha hassas hale getiriyor.

Araştırmanın yazarları, başka etkenlerin de bu sonuca ulaştırmış olabileceğini belirtip alkol tüketenlerin güneşlenirken yeterince güneş kremi ve güneşten koruyan kıyafetler kullanmamalarının da bu etkenler arasında sayılabileceğine dikkat çekiyor. Binlerce katılımcıyla 16 farklı inceleme yürüten bilim insanlarının araştırmasına göre, günde bir ya da daha fazla alkollü içecek tüketmek cilt kanserine yakalanma riskini beşte bir oranında artırıyor. Kanser riski, alkol tüketim oranına göre de değişiyor. Günde, birkaç bardak biraya denk gelen 50 gram etanol (etil alkol) tüketen birinin, hiç alkol tüketmeyen veya daha seyrek tüketen birine göre, cilt kanserinin en ölümcül türlerinden olan ‘melanom’a yakalanma riski yüzde 55 oranında daha fazla.

Güneşten korunmak önemli

Araştırmada imzası bulunan Milano Üniversitesi’nden Dr. Eva Negri, “UV ışınlarının varlığında, alkol içmenin vücudun normal bağışıklık tepkisi verebilme yeteneği olan ‘immunokompetans’ı değiştirebildiğini biliyoruz. Bağışıklık sistemindeki bu değişiklik hücrelerde hasara daha sonra da deri kanserinin bir türüne yakalanmaya neden olabilir. Bu araştırma melanom hastalığına yakalanma riski ile alkol tüketim miktarı arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapıldı. Bu bilgi sayesinde insanların kendilerini güneşten daha iyi koruyabilmelerini umuyoruz” diyor.

alkol-sarap-ickiİngiltere Kanser Araştırma Merkezi’nden Saray Williams ise araştırmanın ‘alkolün melanom için risk oluşturup oluşturmadığı konusunda kesin bir bilgi vermediğini’ ifade edip “Araştırmacıların da dikkat çektiği gibi, bu sonuçlar alkol yerine güneşe fazla maruz kalmayla bağlantılı olabilir. Araştırma aynı zamanda melanom vakalarının çoğunun açıkça, aşırı derecede UV ışınlarına maruz kalmayla ilgili olduğunu gösteriyor. Güneş yakınlarından kaçınarak riski de azaltabilirsiniz” yorumunu yapıyor.

Williams, kayak yapanlar için de ‘kış güneşinden korunmaları’ tavsiyesinde bulunuyor ve ekliyor: “Alkolün deri kanseriyle bağlantılı olup olmadığı, alkol tüketimini sınırlandırmak için yine de iyi bir fikir. Alkol yedi farklı kanser türüyle bağlantılı, tüketimi azaltmak riski de azaltır.”Kaynak:BBC

Alkol tüketimi spor performansını olumsuz etkiliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla