Alzheimer tanı ve tedavisi için yeni bir kan testi geliştirildi

Kategori: Alzheimer, Arşiv Print

alzheimer-kan-testiİngiliz bilim insanları, Alzheimer hastalığın erken teşhisi için yeni bir kan testi geliştirdi. Uzmanlar bu testin “ileriye dönük önemli bir adım” olduğunu söylüyor. Araştırma kapsamında incelenen yaklaşık 1000 kişide, %87 oranında demans (bunaklık) başlangıcı olarak görülen bir dizi protein tespit edildi. “Alzheimer’s & Dementia” adlı dergide yayımlanan araştırma sonuçları, halk arasında “bunama” olarak da anılan demans hastalığı ilaçlarının gelişiminde kullanılacak.

‘Hastalık çok geç keşfediliyor’

Uzmanlar, kan testinin henüz doktorların ameliyatlarında kullanmaları için hazır olmadığı uyarısında bulunuyor. Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisine yönelik 2002-2012 yılları arasında yapılan denemelerin %99,6’sı başarısız oldu. Doktorlar, başarısızlığa en büyük neden olarak tedavilerin ‘hastaların ilerleyen safhalarında’ başlamasına bağlıyor, zira hastalık belirtileri başlangıcından yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkıyor.

Alzheimer

Araştırma ekibi, 452 sağlıklı, 229 hafif bilişsel bozukluğa sahip ve 476 Alzheimer teşhisi konulan kişide yaptıkları kan testlerindeki farklılıkları karşılaştı. Araştırma sonunda kimin hasta olup olmadığı ve kimin gelecek bir yıl içinde hastalığa yakalanabileceği yüzde 87 doğruluk oranıyla tespit edildi.

Erken teşhis için önemli
Araştırma ekibinin başındaki isim Oxford Üniversitesi’nden Profesör Simon Lovestone, şu bilgileri verdi: “Klinik deneylere katılacak kişileri öncekilerin aksine daha erken safhalarda belirlemek istiyoruz. Asıl amacımız bu. Kan testinin gelecekte ameliyatlar için de kullanılabileceği sanıyoruz. Tedavi olmadığı sürece, testin değeri sorgulanabilir fakat insanlar hastalıklarının ne olduğunu anlamak için kliniğe geliyor. Mevcut durumda onlara bunu söyleyemem.”

Lovestone, bellek sorunu yaşayıp yaşamadıklarının tespit edilmesi için hastalara ‘bir yıl sonra gelmeleri’ tavsiyesinde bulunmak zorunda kaldığını söylüyor. Proteome Sciences adlı araştırma biriminden üst düzey yetkili Dr. Ian Pike, “Protein testi yapabilmek gerçekten çok büyük bir adım” diyor. Dr. Pike’a göre “Testlerin kliniklerde rutin kullanımı için uygun olup olmadığını belirlemek için daha çok uzun zamana ve daha çok hastanın incelenmesine ihtiyacımız var. Bu süreç artık daha hızlı işleyebilir.”BBC

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.alzheimersanddementia.com/article/S1552-5260(14)00031-4/abstract?

Kaynak; Alzheimer’s disease biomarker discovery using SOMAscan multiplexed protein technology. M. Sattlecker, S. Kiddle, S. Newhouse, S. Williams, C. Johnston, Rç Killick, Andrew Simmons, E. Westman, doi:10.1016/j.jalz.2013.09.016

Abstract
Blood proteins and their complexes have become the focus of a great deal of interest in the context of their potential as biomarkers of Alzheimer’s disease (AD). We used a SOMAscan assay for quantifying 1001 proteins in blood samples from 331 AD, 211 controls, and 149 mild cognitive impaired (MCI) subjects. The strongest associations of protein levels with AD outcomes were prostate-specific antigen complexed to α1-antichymotrypsin (AD diagnosis), pancreatic prohormone (AD diagnosis, left entorhinal cortex atrophy, and left hippocampus atrophy), clusterin (rate of cognitive decline), and fetuin B (left entorhinal atrophy). Multivariate analysis found that a subset of 13 proteins predicted AD with an accuracy of area under the curve of 0.70. Our replication of previous findings provides further evidence that levels of these proteins in plasma are truly associated with AD. The newly identified proteins could be potential biomarkers and are worthy of further investigation.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla