Aniden oluşan ‘ay dede’ yüzüne dikkat! Nedeni Cushing hastalığı olabilir!

Kategori: Diğer Hastalıklar Print

Adını, 1932 yılında hastalığa ilk kez tanı koyan Harvey Williams Cushing’den alan Cushing hastalığı böbreküstü bezleri tarafından salgılanan kortizol hormonunun normalden fazla seviyede ve kontrolsüz salgılanması sonucunda ortaya çıkıyor. İhmal edildiğinde kemik erimesi, kısırlık ve hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme neden olabilen Cushing hastalığının tanısında “ay dede yüzü” önemli bir yere sahip. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji-Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Pınar Kadıoğlu, bedeninde ve kan şekerinde ani değişimler gözlemleyen herkesi endokrinoloji uzmanına görünmeleri konusunda uyarıyor.                                              

Her yıl milyonda 2 veya 3 kişiyi etkileyen ve tedavisinin geciktiği durumlarda başta hipertansiyon, kısırlık ve kemik erimesi olmak üzere farklı ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan Cushing hastalığı ilerleyen vakalarda ise ölüme yol açabiliyor. Cushing hastalığıyla Cushing sendromunun birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyleyen  Prof. Dr. Kadıoğlu şunları söyledi: “Cushing hastalığı hipofiz bezindeki tümörden kaynaklanır.

Cushing sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Aniden oluşan ‘ay dede yüzü’ne dikkat

Cushing sendromu ise kortizolün yüksek olduğu tüm sebepleri ifade eder. Tedavi amaçlı dışarıdan kortizon kullanımı, Cushing sendromunun en sık sebebidir. Cushing hastalığının belirtileri arasında kiloda aşırı ve kontrolsüz artışın yanı sıra tıpta “ay dede yüzü” olarak tanımlanan yuvarlak bir yüz şeklinin oluşması, kadınlarda adet düzensizliği, deride ezikler ve kanamalar gibi semptomlar bulunur. Cushing hastalığına klinik ve laboratuvar testleriyle tanı konulabilir.

Cushing’in risk grubu orta yaş

Bedende ani ve gözle görülür boyutta değişimlerin gözlenmesi durumunda Cushing hastalığından şüphelenmek gerekir. Boynun altında oluşan yağ kitlesi, kan şekerinde yükseliş gibi belirtilerle karşılaşanların mutlaka bir endokrinoloji uzmanına başvurması gerekir. Cushing risk grubunda daha çok orta yaş grubundaki insanlar yer alıyor.

Cushing sendromu tanısında yeni yöntem: “tükürük kortizolu”

Cushing tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Son yıllarda gündeme gelen “tükürük kortizolu” yönteminin, Cushing tanısında etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Hipofiz bezinde bulunan ve iyi huylu olan hipofiz tümörünün klinik testler sonucunda tespit edilmesi durumunda tümörün cerrahi bir operasyonla alınması gerekir. Aşırı kortizol salımın cerrahi ile durdurulamadığı durumlarda, salımı durduracak başka tedaviler uygulanması gerekir. Cerrahi bazen sonuç vermeyebilir. Bu durumda söz konusu tümörleri etkisiz hale getiren ilaç tedavisi veya radyoterapi tedaviye eklenebilir.”

Endometriozis (çikolata kisti) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Erken teşhis hayati önem taşıyor

Cushing tedavisinin en önemli adımının erken tanı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kadıoğlu, tanının geciktiği durumlarda ölüm riskini beraberinde getiren Cushing hastalığının sonuçlarından, düzenli kontroller ve disiplinler arası çalışan bir ekip yardımıyla korunulabileceğini belirtiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla