İnatçı kilonun nedeni cushing olabilir

Kategori: Diğer Hastalıklar, Zayıflama ve Obezite Print

CushingsCushing hastalığının nadir görülen, birçok komplikasyona neden olabilecek ciddi bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Türkiye Endokrinoloji Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sadi Gündoğdu, Cushing hastalığının beynin altında bulunan hipofiz bezinden aşırı ve kontrolsüz, ACTH adılı hormonun salgılanması sonucu oluştuğunu belirterek hastalığın özellikle inatçı kilo sorunun temel nedenlerinden birisi olabileceğinini dile getirdi.

Cushing hastalarında bilinmeyen nedenlerden oluşan bu adenomun salgıladığı aşırı ACTH nedeniyle böbreküstü bezinden kortizol salgılanmasını arttırdığını belirten Prof. Dr. Gündoğdu, “Kortizol bir stres hormonu ve aşırı salgılanması halinde zararlı etkileri oluyor. Kortizol, karbonhidrat (şeker) yağ ve protein metabolizmasına etkileri olan dolaşım sistemi fonksiyonlarını düzenleyen ve vücudun strese yanıt vermesini kolaylaştıran hayati bir hormon” dedi.

Ancak, kanda kortizol düzeyleri yükseldiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğini dile getiren Prof. Dr. A. Sadi Gündoğdu, Cushing hastalığının belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: “Yüzün yuvarlaklaşması, derinin incelmesi ve kolayca morluk oluşması, vücut ve yüz kıllarının aşırı artması, özellikle gövdeyi tutan şişmanlık, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, osteoporoz (kemik erimesi) kas güçsüzlüğü, kadınlarda adet düzensizlikleri sık görülen belirtileridir.”

kadin-obezite-kilo-vermeCushing hastalığının çok çeşitli belirti ve eşlik eden hastalıklara yol açması nedeniyle genellikle doğru tanı koymanın zor olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gündoğdu, erken tanının; diyabet, osteoporoz, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, ve kanama riskini önlemesi bakımından hayati önem taşıdığını söylüyor. Tanı gecikirse komplikasyonların ağırlaşarak ölüm riskini arttırdığına vurgu yapan Prof. Dr. A. Sadi Gündoğdu, Cushing hastalığının tedavisi hakkında işe şu bilgileri veriyor:

İNATÇI KİLONUN NEDENİ CUSHING OLABİLİR

“Diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen şişman kişilerin vücutlarında daha çok karın bölgesinde göğüs ve koltukaltlarında görülen kırmızı-mor renkli çatlaklar tansiyon yüksekliği, aydede yüzü tabir edilen özellikle yanak bölgesinde yağ dokusu artışı ve karın bölgesinde yağ dokusu artışı ile birlikteyse Cushing hastalığı olasılığı düşünülmeli ve gerekli laboratuar testleri yapılmalıdır.

obezite_kiloSabah aç karnına alınacak kanda kortizol yüksekliği tespit edildiği takdirde bunun neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Kortizol seviyesini arttıran en ciddi neden hipofiz bezindeki adenomdan kaynaklanan Cushing hastalığıdır. Tıbbi olarak Cushing sendromu adını verdiğimiz kortizol yüksekliği ayrıca böbrek üstündeki bir adenomdan ya da çok daha nadir olan bazı kanser olgularında görülebilmektedir. Ayrıca uzun süre yüksek dozda kortizol içeren ilaçların kullanılması sonucu da Cushing sendromu oluşabilmektedir. Bu gibi belirtileri olan hastaların ayırıcı tanı yapılmak üzere bir endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Cushing hastalığında cerrahi, ilaç ve bazı durumlarda ışın tedavileri uygulanmaktadır.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla