ARTED: Sağlık sektörünün gündeminde dijital sağlık projeleri var

Yazan Hatice Pala Kaya
25 Mart 2024   |    28 Mart 2024    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED), sağlık alanında sayısallaşmanın önemine dikkat çekerek, mevcut değer odaklı hizmetlerin devamlılığı yanında, sağlık hizmetlerinde yeni teknolojilerin getirdiği ve getireceği dönüşüme yönelik projelere odaklandıklarını açıkladı. ARTED’den yapılan açıklamada, bu yönde sayısal sağlık çalışmalarının ve dönüşümün sağlık hizmetlerinde getireceği değişimin hayati rolünü vurgulamak amacıyla sağlığın hasta tanı, teşhis ve tedavi süreçlerinde sağladığı optimum faydaları ortaya koymak üzere söyleşiler yapıldığı, söyleşilerin video ve podcast olarak yayımlanmaya başlandığı bildirildi.

Açıklamada, sağlık alanındaki tüm paydaşları kapsayan bir çalışma yapıldığı belirtilerek, “ARTED, Dijital Sağlık Söyleşileri video ve podcast serisini hayata geçirdi. Sağlık ekosisteminde yer alan, sağlık profesyonellerinden sağlık hizmet sunucularına, tıbbi teknoloji üreticilerinden bilişim teknolojisi firmalarına kadar pek çok paydaşı bir araya getiren seride, hızlı teknolojik gelişmelerin ortasında hasta odaklı ve değer bazlı sağlık sistemlerini geliştirmenin önemi vurgulanıyor ve sağlık hizmetlerinin teknoloji sayesinde geçireceği büyük dönüşüme dikkat çekiliyor” bilgisi verildi.

ARTED: Sürdürülebilir bir sağlık ekosistemi için tıbbı cihazları fark et!

Sağlık hizmetlerinin etkinliğini iyileştirmeyi amaçlıyoruz

ARTED Genel Sekreteri Elif Özman Pusat, dernek olarak temel amaçlarının sağlık hizmetlerinin etkinliğini iyileştirmek olduğunu, dijital sağlık çözümlerinin bu etkinleştirmeye katkı verdiğini ve önümüzdeki günlerde sağlık hizmetlerinin çok daha kişiselleştirilmiş hale gelmesinin sağlanacağını belirtti. Pusat, bahsi geçen teknoloji ve uygulamaların bazılarının uzak bir evrende ya da bilim kurgu filmlerinde olabilirmiş gibi gelse de aslında günümüzde kullanılmaya başlandığını ve bu uygulamaların sağlık hizmetlerinde büyük bir değişime yol açtığının altını çizdi.

Elif Özman Pusat şunları kaydetti: “Dijital teknolojiler sadece tedavi hizmetleri için değil, koruyucu ve sağlığı geliştirici hizmetler alırken de kullanılıyor. Hekimlere hastalarını uzaktan izleme ve takip etme imkânı veriyor. Hekimlerin sanal konsültasyonlar, uzaktan müdahaleler yapmasına ve sanal eğitimler almasına fırsat yaratarak son teknoloji sağlık hizmetlerinin daha geniş bir coğrafyada daha çok kişiye nitelikli olarak ulaşmasına katkıda bulunuyor. Öte yandan dijital teknolojilerin yaygın kullanım alanları arasında tıbbi bilgi kaynaklarının araştırılması, klinik desteğin kolaylaştırılması, bakım kalitesinin izlenmesi, bulaşıcı hastalıkların haritalanması ve yayılmasının izlenmesi, ilaç ve aşı tedarikinin takibi yer alıyor. Dijital teknolojilerin klinik destek araçlarının ve sevk sistemlerinin birinci basamak sağlık hizmetlerine entegre edilmesi, bakımın koordine edilmesine ve birinci, ikinci, akut ve yaşlı bakımı hizmetlerinde sürekliliğin sağlanmasına yardımcı olabilir.

ARTED: Sağlıkta değer bazlı tedarik, hastalara, ödeme kurumuna ve topluma fayda sağlar

Elektronik sağlık kayıtları, bireyin sağlığı, tıbbi durumları, kullandığı ilaçlar ve önemli olaylar hakkındaki bilgileri toplar ve bu bilgiler, yönlendirmeler, klinik karar verme amacıyla paylaşılabilir. Dijital teknolojiler hasta yolculuğunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir, bakım süreçlerinin gereksiz bir şekilde tekrarlanmasını engelleyebilir ve sağlık hizmet sağlayıcıları arasındaki iletişimi geliştirebilir, ayrıca plansız hastaneye yatışları ve acil sağlık ziyaretlerini önleyebilir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla