Aşılama sayıları düşünce ABD’de Covid-19 vakaları bir haftada %47 arttı

12 Temmuz 2021   |    13 Temmuz 2021    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sağlık Gündemi Print

ABD’de Covid-19 aşılamalarında görülen düşüş nedeniyle vaka artış oranın son 7 günde bir önceki haftaya kıyasla %47 yükseliş gösterdiği belirtildi. Covid-19 salgınıyla ilgili günlük verileri toplayan Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre, ülkede son 7 günde ortalama vaka sayısı 19 bin 455 civarında seyrediyor ve bu da bir önceki haftaya kıyasla %47 artış anlamına geliyor. Sağlık uzmanları, aşılamada görülen düşüş nedeniyle ülkedeki vakalarda artış olduğunu belirterek ‘Bu durumun beraberinde şaşırtıcı miktarda ölüm vakası getirebileceği’ uyarısında bulundu.

CNN’e konuşan sağlık uzmanı Johathan Reiner, Florida, Louisiana, Arkansas, Missouri ve Nevada eyaletlerinin salgının merkezi haline geldiğine işaret ederek, “Missouri gibi yerlerde acil bakım üniteleri ağzına kadar dolu, buralarda şaşırtıcı miktarda ölümler görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Missouri Springfield’teki Mercy Hastanesinde çalışan Dr. Howard Jarvis de, yaşları 20 ila 40 arasında değişen Covid-19 hastalarının yüzde 91’nin solunum cihazına bağlı olduğuna vurgu yaparak, geçen yıl vakaların tavan yaptığı dönemde bile bu oranın yüzde 40 ila 50 arasında olduğuna dikkat çekti. Jarvis, yoğun bakıma kaldırılan hastaların neredeyse tamamının Covid-19 aşısı yaptırmayan kişilerden oluştuğunun altını çizerek, “Bu hastalar arasındaki mutlak ortak payda bu. Aşılanmadıkları için yüzlerindeki pişmanlığı görebiliyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walensky, geçen hafta yaptığı açıklamada, haziranda ülke genelindeki Covid-19 ölümlerinin yüzde 99’undan fazlasının aşılanmamış kişiler arasında olduğunu belirtmişti.

ABD’de aşılama hızı %88 azaldı

CDC kayıtlarına göre, geçen hafta günde ortalama 246 bin kişinin Covid-19 aşısı yaptırdığı belirtilirken, aşılamanın en hızlı olduğu nisan ayına kıyasla bunun yüzde 88 azalma anlamına geldiği kaydedildi. CBS’e konuşan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci, “Gerçekten daha fazla insanın aşılanmasına ihtiyacımız var. Delta varyantına karşı tek korunaklı çözüm bu” uyarısında bulundu.

Delta varyantının daha bulaşıcı olduğu ve ülkede en baskın virüs türü haline geldiğine dikkat çeken Fauci, ABD’de her iki doz aşılama yaptıranların oranının yüzde 48 civarında olduğunu, Alabama, Arkansas, Louisiana, Wyoming ve Mississippi gibi eyaletlerde ise bu oranın hâlâ yüzde 35’in altında kaldığını aktardı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla