Avrupa’da 4 ülke koronavirüs aşısı için Astrazeneca ilaç firması ile anlaştı

13 Haziran 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Avrupa Birliği’ne üye dört ülke, şu anda Oxford Üniversitesi tarafından test edilen koronavirüs aşısı için Astrazeneca ilaç firması ile anlaştı. İtalya, Almanya, Fransa ve Hollanda Sağlık Bakanları, yıl sonuna kadar 300 milyon doz korona virüsü (Covid-19) aşısı için Astrazeneca ile sözleşme imzaladı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, “Almanya, Fransa ve Hollanda sağlık bakanlarıyla aşı için başlattığımız ittifaktan sonra, tüm Avrupa nüfusu için 300 milyon doza kadar aşı sağlanmasına yönelik Astrazeneca firmasıyla bir sözleşme imzaladım” dedi.

Halen test aşamasında olan aşı ile ilgili üretim aşamalarında İtalyan ilaç firmaları da projeyi destekleyecek. Aşının deney aşamasının sonbaharda sonuçlanması ve yıl sonuna doğru dağıtımına başlanması bekleniyor. Sözleşme kapsamında aşıdan faydalanmak isteyen başka AB ülkeleri de bu ortaklığa dahil olabilecek.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede aşının hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Speranza, şu bilgileri paylaştı: “Bugünkü imza, İtalya ve Avrupa için umut verici ileriye dönük bir adım. Aşı, Covid-19 için tek kesin çözüm. Bezim için aşı her zaman küresel bir kamu malı olarak kabul edilecektir, herkesin hakkı, birkaç kişinin ayrıcalığı değil”

Almanya Sağlık Bakanlığı da tüm AB ülke vatandaşları için aşı sağlanması konusunda bir ittifak oluşturulduğunu ve aşı geliştirilmesinde ümit verici bir aşamaya gelindiğini açıkladı. Açıklamada, Astrazeneca ile yapılan sözleşmedeki aşıların AB ülkelerinde nüfus sayısına göre dağıtılacağı aktarıldı. Aşı maliyetinin tüm AB ülkelerinden sağlanan fonla karşılanması bekleniyor.

Koronavirüs aşısı ile ilgili yapılan sözleşmenin ardından bir açıklama yapan AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot, “Bu anlaşma, yüz milyonlarca Avrupalı’nın onayından sonra Oxford Üniversitesi aşısına erişmesini sağlayacaktır. Yakında üretime başlayacak olan Avrupa tedarik zincirimiz ile aşının yaygın ve hızlı bir şekilde kullanıma girmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

AstraZeneca, kısa süre önce İngiltere, ABD, Norveç merkezli Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) ve uluslararası aşı ittifakı GAVI ile benzer anlaşmalar yapmıştı. Firma ayrıca Hindistan Serum Enstitüsü ile 1 milyar doz aşı için özel bir anlaşmada yapmıştı. AstraZeneca’nın geliştirdiği COVID-19 aşısının testi İngiltere’de Nisan ayında 18 ila 55 yaşları arasında 1.000’den fazla sağlıklı gönüllü ile başlamıştı. Mayıs ayında 10.000 gönüllü ile ikinci tur başladı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla