Avrupa’nın ‘En İyi Doktor’ ödülünü Türk Aile Hekimi Dr. Ali Cerrahoğlu aldı

Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

wonca-ali-cerrahogluTıp alanında dünya çapında birçok başarıya imza atan Türk doktorlarımızdan uluslararası bir başarı daha. Aile hekimlerinin uluslararası örgütü olan Avrupa Aile Hekimleri Birliği – WONCA Europe, bu yıl ‘5 Yıldızlı Doktor’ ödülünü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ali Cerrahoğlu’na verdi. Dr. Cerrahoğlu; Avrupa’nın en iyi doktoru ödülü olarak da kabul edilen ve WONCA tarafından verilen ödülünü İstanbul’da düzenlenen törende aldı. Dr. Ali Cerrahoğlu, WONCA Europe tarafından Avrupa’da “5 STAR DOCTOR 2015” seçildi.

Dr. Cerrahoğlu,ödülünü, 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen ve 80 ülkeden 3 bin 500 doktorun katılımıyla gerçekleşen Avrupa Aile Hekimliği Kongresi’ndeki törende aldı. WONCA Europe, her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen 5 özelliği taşıyan bir doktoru, “5 Yıldızlı Doktor” (WONCA Europe Award for Excellence in Health Care: The 5 Star Doctor 2015) olarak seçiyor. Dünya Sağlık Örgütü, ‘5 Yıldızlı Doktor’ için; “hasta bakan, karar veren, iletişim kuran, toplum lideri olan ve ekip yöneten” şeklinde 5 özelliği taşımasını kriter olarak belirliyor.

SADECE HASTA BAKMAK YETMİYOR!

WONCA Europe, 2015 yılında Avrupa’nın 5 yıldızlı doktoru olarak Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ali Cerrahoğlu’nu seçti. Dr. Cerrahoğlu, ödülünü, İstanbul’da Avrupa Aile Hekimliği Kongresi’nde 80 ülkeden 3 bin 500 doktorun hazır bulunduğu törende, WONCA Europe Başkanı Prof. Dr. Job FM Metsemakers’tan aldı.

wonca-ali-cerrahoglu2

Meslek yaşantısında toplum sağlığı ile ilgili önemli projeler geliştiren Dr. Ali Cerrahoğlu, ödüle layık görülmesini sağlayan birçok çalışmaya imza attı. Dr. Ali Cerrahoğlu; genel tıp, aile hekimliği, okul hekimliği, aile planlaması, iş sağlığı, spor hekimliği ve sağlıklı yaşam tarzı halk eğitimleri, genel tıp, okul çağındaki çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi alanlarında yoğunlaştı.

Dr. Ali Cerrahoğlu; rutin hasta teşhis ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra aşağıdaki faaliyetlerde bulundu:
– Türkiye’de ilk kez sağlık ocağında bilgisayar kullanımı ve hasta kayıtların ile aşı takibini gerçekleştirdi (Muğla Kavaklıdere-1985)

– Aile planlaması eğiticisi olarak 18 yıl boyunca yüzlerce doktor, ebe ve hemşireye rahim içi araç uygulaması ve aile planlaması danışmanlığı eğitimi vererek sertifikalandırdı.

– Gezici hizmet projesi: Kaynağını Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinde kaynak yaratarak bir gezici klinik oluşturdu. İçerisinde kadın doğum ve çocuk muayene ve işlem donanımı olan bir araç temin ederek gönüllü olarak; Tarsus’un sağlık hizmeti alamayan mahalle ve köylerinde haftanın en az iki günü istasyon kurarak, aile planlaması uygulamaları ve diğer jinekolojik prosedürler dahil hasta muayene ve izlemi gerçekleştirdi. (10 yıl 900+ etkinlik)

– Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapıp kaynak yaratarak yürüttüğü projede bin kadında serviks kanseri taraması yaparak şüpheli vakaların tespit edilip ileri tetkik ve tedavilerinin yapılmasını sağladı.

– Yerel yönetim, merkezi yönetim ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak toplumun her kesimine mahalle, köy, okul ve toplu yaşanan her ortamda sağlıklı yaşam tarzı, aile planlaması, diyabet, hipertansiyon, hijyen gibi konularda binin üzerinde konferans verdi.

OKULLARDA OBEZİTE HARİTASI ÇIKARDI

– UNDP, Coca Cola ve Habitat tarafından yürütülen ‘Hayata+’ projesi kapsamında Tarsus’ta okuyan toplam 4 bin öğrenciyi bir yıl süresince haftada bir gün olmak üzere konferanslar vererek üreme sağlığı ve cinsellik konusunda eğitti ve bu proje ile ödül kazandı. (2005)

– Tarsus’ta okul çağı obezitesi konusunda; Çukurova Üniversitesi Endokrin ve Aile Hekimliği Ana Bilim Dalları ve Tarsus Kent Konseyi ile iş birliği yaparak 12 okulda bin 500 öğrencinin boy, kilo ve bel çevresi ölçümlerini gerçekleştirdi, kentin obezite haritasını çıkarttı.

– Halka sağlık eğitimi vermeyi hedefleyerek halkı sağlıkla ilgili tüm konularda bilgilendirmek amacıyla Güney TV kanalında on yıl boyunca her pazartesi akşamı 250’nin üzerinde program yaptı.

– Sağlık eğitimi konusunda gazetede köşe yazısı yazmaktadır

– Yürüttüğü halk sağlığı çalışmaları ve projelerinden dolayı 2006 yılında sağlık bakanlığı tarafından Mersin ilinde ‘yılın doktoru’ seçildi. 1996 da ‘Kentucky Colonel’, 1999 da Rotary Meslek Hizmet Ödüllerini aldı.

TENİSİ TAŞRAYA TAŞIDI

– 2012 yılında Tarsus Kent Konseyi Başkanı olarak Mersin Üniversitesi, Tarsus Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve meslek odalarını bir araya getirerek ‘Tarsus Kent Sempozyumu’nu gerçekleştirdi. 60’ın üzerinde bilim adamının yer aldığı üç günlük sempozyumun ardından basılan sempozyum kitabının editörlüğünü yaptı.

– Tarsus Belediyesi ile birlikte kentin tüm dinamiklerini bir araya getirerek ‘Tarsus’un Geleceği’ konulu bir çalıştay ve sempozyum düzenledi ve Tarsus’un il olma potansiyelinin kitaplaşmasını koordine etti.

– Tarsus’a bir üniversite kazandırmak için kentte yürütülen ‘Tarsus Üniversiteyi Hak Ediyor’ kampanyasını kapsamında üniversite hazırlık dosyasının oluşumunu koordine etti ve kent konseyi olarak yürüttüğü imza kampanyasında 50 bin imza toplandı.

– Ekonomik durumu yetersiz olan başarılı öğrencilerin eğitimlerini desteklemek amacıyla Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği başkanı olarak ‘Bir Tuğla da Sen Koy’ projesi başta olmak üzere bir çok burs kaynağı yaratma projesine öncülük yaparak 1.8 milyon dolar kaynak yaratılmasını koordine etti.

– Tarsus’ta uluslar arası düzeyde 7 kort içeren Tarsus Tenis Kulübünün kurucusu olarak büyük kentler dışında ilk kez bir taşra kentinde ITF uluslar arası tenis turnuvası düzenlenmesine öncülük etti ve geleneksel hale gelmesini sağladı (Tarsus CUP).

-Sağlık için sporun sevdirilip yaygınlaştırılmasını hedefleyen ‘Tarsus’un EN’leri’ projesi ile kentin en hızlı, en uzun ve en yüksek atlayan kadın ve erkek sporcuların seçilerek ödüllendirildiği yarışmaları düzenledi.

– Mesleki (Türkiye Aile Hekimleri Uzmanları) ve sosyal olarak bir çok iletişim platformunu kurdu ve yönetti.

– Mesleki ve sosyal bir çok derneğin kurucusu, yöneticisi ve üyesi oldu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla