Avustralyalı bilim insanları koronavirüs tedavisini bulduklarını iddia ettiler!

16 Mart 2020 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Avustralya’nın Queensland eyaletindeki Klinik Araştırma Merkezi uzmanları, farklı hastalıklar için üretilmiş iki ilacın korona virüsünü tamamen tedavi ettiğini açıkladı. Sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin hali hazırda bazı hastalarda denendiği ve bu kişilerin durumunun düzeldiği öne sürülüyor. Araştırma Merkezi Direktörü Profesör David Paterson, sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun korona virüsünü laboratuvar tüplerinde de etkisiz hale getirdiğini belirtti.

Tedavi edilen hastalar tamamen iyileşti

Paterson ilaçlardan birinin ülkedeki ilk pozitif vakalardan birine verildiğini ve bu kişide virüs izinin kalmayarak tamamen iyileştiğini kaydetti. Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı olan Paterson “Yapılan terapi sonrası virüsün hastaların vücudundan tamamen atıldığını gördük. Dolayısı ile bu ilaçları bir ‘tedavi’ ve hatta ‘çare’ olarak isimlendirmek yanlış olmaz. Üstelik şimdiye kadar bir yan etki de görülmüş değil” diyerek oldukça iddialı konuştu.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Ne var ki Paterson, çok sayıda insan üzerinde geniş çaplı deneyler tamamlanmadan ‘kesin çözüm’ olarak lanse edilemeyeceğini belirtti. Paterson, insanlar üzerinde denemeler başarılı olursa, ilaçların korona virüsünü tedavide etkin olup olmadığını 3 ay içinde öğreneceklerini ifade etti. Bahsi geçen her iki ilaç da Avustralya’da hali hazırda kayıtlı ve kullanımda ancak henüz resmi testler gerçekleştirilmediği ve onay alınmadığı için etken maddelerin hangi kombinasyonda kulanıldığına ilişkin detaylar açıklanmıyor. (Kaynak: Euronews)

İlk koronavirüs aşısı bugün ABD’de 45 gönüllü üstünde test edilmeye başlandı

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla