Basit bir kan testi ile alerji riski saptanabiliyor

Kategori: Pediatri Print

 

Protein kinaz C zeta adlı protein sinyali alerji düzeyini belirlemede etkin

Avustralya – Adelaide Üniversitesi tarafından yeni geliştirilen basit bir kan testi sayesinde yenidoğanların ileriki yaşlarında alerji riski taşıyıp taşımadıkları öğrenilebiliyor. Çalışmayı yürüten Prof. Dr. Tony Ferrante, yeni testin alerji alanında çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Yenidoğanların immün hücrelerinde bulunan bir proteinin bebeğin ileride alerjilere yatkın olup olmadığı sorusunun cevabı olduğunu dile getiren Dr. Ferrante, protein kinaz C zeta adlı protein sinyali veren hücre miktarının alerji riski olan çocuklarda çok daha düşük olduğunu belirtti.

 

Adelaide Üniversitesi SA Patoloji ve Çocuk Araştırma Merkezi İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Tony Ferrante, yeni testin alerji alanında uzun yıllardır görülen en önemli gelişmelerden biri olduğunu belirtti. Yenidoğanların immün hücrelerinde bulunan bir proteinin bebeğin ileride alerjilere yatkın olup olmadığı sorusunun cevabı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ferrante, “Protein kinaz C zeta adlı protein sinyali veren hücrelerin miktarı alerji riski olan çocuklarda çok daha düşük olmaktadır. Yeni kan testi, klinik öykü veya alerjiyi tetikleyen antikor IgE ölçümü gibi daha önce uygulanan yöntemlerden çok daha etkili bir yöntem” dedi.

 

Yeni testin geliştirilmesinde Batı Avustralya Üniversitesi ve Princess Margaret Çocuk Hastanesi çalışanlarından Prof. Dr. Susan Prescott ile işbirliği yapan Prof. Dr. Ferrante’nin araştırma ekibi, yakın zaman önce keşfedilen alerji testini geliştirdi ve doğumdan hemen sonra kolaylıkla uygulanabilecek şekilde tasarlandı. Bununla birlikte, araştırmacılar gebelik ve lohusalık döneminde balık yağı takviyesinin çocuklarda alerji riskini azaltıp azaltmadığını da araştırıyor. Prof. Dr. Ferrante, bu önemli protein düzeyinin balık yağı takviyesi ile birlikte alerji gelişimini önlediğine ilişkin kanıtlar olduğunu belirtiyor.

 

Avustralya, dünyada alerji oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Avustralya’da çocukların %40’ı besin alerjisi, egzama, astım, saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlıklardan muzdarip. Bu rahatsızlıklar erişkinlik döneminde de devam ediyor ve bu da sağlık sistemi üzerinde önemli bir yük oluşturuyor. Yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalar, Çocuk Araştırma Vakfı ve Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından finanse ediliyor

 

 

Kaynak: University of Adelaide (2010, May 24). New blood test for newborns to detect allergy risk.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla