Bebek mamaları masum değil!

Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı Print

bebek-mama-mahBeyin gelişiminden, bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar pek çok faydası olan anne sütünün yetmediği durumlarda annelerin kullanmak zorunda kaldığı bebek mamalarının sanıldığı kadar masum olmadığını söyleyen Çocuk Doktoru ve Alerji Uzmanı olan Prof. Dr. Yonca Tabak; “İnek sütü proteinleri çocuklarda çok sık alerji nedeni olmaktadır. Anne sütünün yetmediği durumlarda tercih edilen bebek mamalarının da büyük bölümünde inek sütü kullanılmaktadır. Genel ortalamalara göre bebeklerin anne sütü ile besleme süresi 4 ay sürüyor. Bu süre içinde bazen sütün yetmemesi bazen de bebeğin doymadığı endişesi, anneleri bebek mamalarına yönlendiriyor Anne sütüne adapte edilmiş bu mamaların büyük bir bölümü aslında, çocukların çok kolay alerji geliştirdiği, inek sütünden imal ediliyor” dedi.

İnek sütü proteini alerjiye neden olur
yonca-tabak-allerjiİnek sütünün içerdiği protein çeşidi nedeniyle çocuklarda çok sık alerji gelişmesine neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tabak;  şu bilgileri verdi: “İnek sütü bebeklerde alerjik egzama ve sindirim sistemi problemlerine neden olabilmektedir. Alerjik egzama bebeklerde cilt kuruluğu, yanaklarda pütürleşme ve bazen yaralara varan döküntüye neden olabilmektedir. Alerjik egzama bebeklerde ciddi anlamda kaşıntı yapabilir. Bebeklerde kaşıntının yarattığı stres ise huzursuzluk ve gece uykusunda sorunlara yol açabiliyor. İnek sütüne karşı gelişen bu alerji, bazı çocuklarda ise sindirim sistemini tutarak; kusma, ishal hatta gizli reflüye neden olabilir. Gizli reflü olan çocuklarda tekrarlayan bronşitler, ses kısıklığı gibi şikâyetler ile kendini gösterebilir. Bu durumun ileride astıma çevirme riski vardır.”

Anne sütünün ikamesi yok
Bebek için en ideal besinin anne sütü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tabak;  “Anne sütü aldığı dönemde bebeklere, mümkün olduğunca inek sütünden yapılmış mama verilmemesi gerekir. Anne veya babada alerjik hastalık hikâyesi varsa, çocuğunda potansiyel olarak alerjik olabileceği unutulmamalıdır. Anne sütü verilirken annenin beslenme düzeninden de inek sütünün çıkarılması gerekir” diyor.

Keçi veya soya sütü de alternatif değil
bebek-sut-icBebeklere alternatif olarak önerilen diğer sütler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Tabak;  sözlerini şöyle sonlandırdı: “Keçi sütü veya soya sütü inek sütüne benzer sütlerdir. Bunlar inek sütü alerjisinde alternatif olarak kullanılamazlar. Anne sütünün yetmediği ve bebek maması takviyesinin zorunlu olduğu alerjik çocuklarda,  ailelere;  süt proteini içermeyen özel mamaları tercih etmelerini öneriyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla