Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir, belirtileri ve tedavisi

Kategori: Bebek Sağlığı, Göz Sağlığı Print

bebek-goz-bakisYeni doğan bebeklerin üçte birinde, gözyaşı kanalının doğumsal tıkanıklığına bağlı olarak gözde sulanma, çapaklanma görülebileceğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Bilge, bu hastalıkla ilgili bulguların çoğunlukla doğumdan sonra birkaç hafta içinde başlayabileceğini belirtti. Op. Dr. Ayşe Bilge, Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ile ilgili şu bilgileri verdi: Bu durum, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında, gözyaşı kanalının gelişimini tamamlayamamasından, kanalın buruna açıldığı yerin ucundaki zarın delinmeden bebeğin doğmasından kaynaklanır.  Çoğunlukla kendiliğinden ve uygun yapılan gözyaşı kesesi masajı ile birkaç ayda açılır. Bu dönemde, kese içinde akım olmadığından sık sık enfeksiyon, bunun sonucunda kese bölgesinde şişlik, gözde çapaklanma, sulanma meydana gelir. Yenidoğanlarda karşılaşılan bu durum dışında, gözyaşı kesesi enfeksiyonları, travma gibi sebeplerle her yaşta göz yaşı boşaltım yollarında tıkanıklıklarla karşılaşabiliriz.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri?

  • Gözde sulanma, gözyaşının dışarı akması,
  • Zaman zaman sulanmaya çapaklanma, kese bölgesinde şişlik bulgularının eklenmesi
  • Gözyaşı kesesi bölgesine bastırmakla iltihap boşalması başlıca bulgularıdır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl bir tedavi edilir?

Teşhisi göz hastalıkları uzmanınca konulan bebeğe, bir yaşına kadar masaj uygulanmalıdır. Yaklaşık bir yaşına kadar cerrahi genellikle önerilmez, göz doktorunuz tarafından gösterilen masaj, günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. Enfeksiyon. Çapaklanma durumunda antibiyotikli damla kullanılması gerekebilir.

Göz kuruluğu neden olur? Ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Şikayetlerin bir yaşına gelindiğinde düzelmemesi durumunda geç kalınmadan sondalama işleminin yapılması gerekir. Aileleri genellikle genel anestezi altında yapılması tedirgin etmektedir ancak anestezi süresinin oldukça kısa olması, günümüzün gelişen anestezi koşulları düşünüldüğünde, işlem çocuk açısından risk oluşturmaz. Tam tersine yapılması gereken aşamaların zamanında yapılmaması, çocuğu ileride daha zorlu cerrahi işlemlerle karşı karşıya bırakır.

İlk sondalama işlemi yüksek başarı oranına sahiptir. İlk sondalama işleminin başarısız olması durumunda, tekrar sondalama yada tüp takma işlemi uygulanmalıdır.  Bu işlemlerin zamanında yapılmaması durumunda geçirilen enfeksiyonlar, sondalama yada tüp takma işleminin başarısını düşürür, hastaya DSR dediğimiz ameliyatın yapılması gerekebilir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır ve ne zaman yapılmalıdır? 

İdeali, cilt kesisi yoluyla yapılan DSR ameliyatıdır. Günümüzde lazer ile de DSR ameliyatı yapılabilmektedir ancak, tekrarlama riski fazladır. Tekrarlama riski en az olan ve tavsiye ettiğimiz yöntem olan cilt kesisi yolu ile yapılan DSR ameliyatıdır.

Bebeklerde sarılık nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

DSR ameliyatı sonrasında her hastada tüp takılması gerekmez, takıldığı durumda, poliklinik şartlarında birkaç hafta sonra çıkarılır. Çıkarılması ağrılı bir işlem değildir. Erişkin gözyaşı kanalı tıkanıklığında da sıklıkla uygulanan yöntem cilt kesisi yoluyla yapılan DSR ameliyatıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla