Bellek sorunu yaşayanlarda inme riski 9 kat fazla!

18 Temmuz 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Beyin Hastalıkları, Güncel / Literatür, Psikiyatri / Nöroloji Print

50 yaş üstü bellek sorunu yaşayan kişilerde inme riski 9 kat fazla bulundu. Geçtiğimiz ay Honolulu’da düzenlenen 63. Amerikan Nöroloji Akademisi Ulusal Toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, bellek sorunu yaşayan veya zihinsel becerilerinde düşüş olan kişiler inmeye daha yatkın. REGARDS çalışmasının bir alt kolu olarak yapılan araştırmaya göre 50 yaşında ve bellek test puanı %20’nin altında olan kişilerde inme riski 9.4 kat daha fazla olarak saptandı.

Çalışmanın baş araştırmacılarında ve Birmingham Alabama Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abraham Letter, inmeyi önlemenin ve inme riski taşıyan kişileri belirlemenin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek bu çalışma ile inme riski değerlendirmesi yaparken uygulanabilecek basit testler ile risk grubundaki kişilerin belirlenebileceğini söyledi.

İnme (felç) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Araştırmacılar, çalışma kapsamında 45 yaş ve üzeri, inme geçirmemiş hastalara birtakım testler verdi ve 4.5 yıl boyunca yılda iki kere bu kişileri telefon aracılığıyla takip edip, inme geçirip geçirmedikleri öğrendi. Katılımcıların ortalama yaşı 67’ydi. Ardından tıbbi kayıtlar ile inme olayları doğrulandı.

Çalışma kapsamında 14.842 kişiye sözel akıcılık testi yapıldı ve beynin yönetici fonksiyon becerileri ölçüldü. 17.851 kişiye ise sözcük hatırlama belleği testi yapıldı. Çalışma REGARDS (REasons for Geographic and Racial Differences in Stroke) çalışması olarak bilinen geniş ölçekli bir çalışmanın bir parçasıydı. Çalışma sırasında sözel akıcılık testi verilen 123 katılımcı ve bellek testi yapılan 129 katılımcı inme geçirdi.

İnmede ilk dört saat tedavi için hayati öneme sahip!

Sözel akıcılık test puanı %20’nin altında olan kişilerde 3.6 kat daha fazla inme olayı görülürken, bellek testi puanı %20’nin altında olan kişilerde inme olayı 3.5 kat daha fazlaydı. Gruplar arasındaki inme insidansı arasındaki fark, bin insan yılı başına 3.3 inme olayına karşılık geliyordu. Yaş, eğitim düzeyi, ırk ve coğrafik bölgeye göre düzenlemeler yapıldıktan sonra da fark aynıydı. 50 yaşında ve bellek test puanı %20’nin altında olan kişilerde inme riski 9.4 kat daha fazlayken, daha ileri yaşlarda fark bu denli belirgin değildi.

KAYNAK: REasons for Geographic and Racial Differences in Stroke. Supported by the National Institutes of Health and the National Institute of Neurological Disorders and Stroke. American Academy of Neurology (2011, February 9). Memory problems may be sign of stroke risk.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla