Bilinçsizce kullanılan bağışıklık güçlendirici takviyeler sitokin fırtınasına yol açabilir!

Yazan Hatice Pala Kaya
23 Eylül 2020  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

TEİS gıda takviyelerinin bilinçsiz kullanımına karşı uyardı: “Ölümcül olabilir” COVİD-19 salgınının insan sağlığını tehdit etmeye devam ettiğini, bireylerin bu enfeksiyona yakalanmamak ya da hafif atlatmak için gıda takviyelerine talebinin arttığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, internetten temin, arkadaş tavsiyesi gibi yollarla, bu tür takviyelerin bilinçsizce kullanımının ciddi sorunlar yarattığını, özellikle internet üzerinden satışın endişe verici boyutta olduğunu belirterek, “Bu tür ürünleri vatandaşlar alırken doktor tavsiyesiyle eczacılarından almalılar. İnternetten alınan gıda takviyelerinin güvenirliliği bulunmuyor. Sosyal medyada ve internet gibi ortamlarda insanlar birbirlerine corona virüsüne iyi geldiği iddia edilen ilaç ve gıda takviyesi öneriyorlar. Biliyorsunuz ki, yanlış ilaç kullanımı da en az corona virüsü kadar ölümcüldür. Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmamanız gerekiyor” dedi.

Ecz. Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada, TEİS olarak Sağlık Bakanlığı’nın “gıda takviyesi” adı altında piyasaya sürülen bitkisel ilaçlara yönelik daha fazla denetim yapması ve hatta vatandaşı koruyucu yasal düzenlemeler yapılmasını beklediklerini vurguladı.

Bilinçsizce kullanılan bağışıklık güçlendiriciler ölümcül olabilir

Bağışıklık güçlendirici gıda takviyelerinin, COVİD-19 pozitif kişilerde ya da temaslı kişilerde “sitokin fırtınası” olarak adlandırılan sendroma neden olabildiğini, bu sendromda akciğerlerin zarar görerek ölümlere yol açabildiğini hatırlatan Ecz. Nurten Saydan şu uyarıları yaptı: “Dünyada ve ülkemizde yaşanan son gelişmelerle birlikte gıda takviyelerine olan artış hızla artıyor. Ancak gıda takviyesi adı altında internet vb. gibi ortamlarda reklamı yapılan ürünlerin güvenilirliği bulunmuyor. Bakanlığımız da bu tür ürünlerin internet gibi ortamlardan değil, eczanelerden alınması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Gıda takviyesi adı altında TV, internet vb. yerlerde reklamları yapılan ve kontrolsüz bir şekilde satılan ürünlerin bazı hastalıkları tedavi ettiği gerekçesiyle insanlara gerçek olmayan vaatlerde bulunuluyor. İlaçların eczacı denetiminde satılmasıyla, vatandaşın daha önce bilinçsizce tükettikleri bitkisel ürünler yüzünden sağlığının bozulmasının, boşa harcadıkları paralar ve mucizevi etkiler vaat edilmesinin önüne geçilecektir. Üstelik yanlış ilaç kullanımı sonucunda oluşan rahatsızlıklara ait tedavi için devletin ödediği masrafları da düşürecektir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla