Bir Türk, ilk kez ‘Avrupa’nın En İyi Hemşiresi’ seçildi, hem de oyların %70 ile

Kategori: Hemşireler, Sağlık Gündemi Print

Hemşire İlknur Yayla 2015 Ansell Avrupa H.E.R.O. ödülü’nü için yarışıyorAvrupa’da ‘yılın kahraman hemşiresi’ unvanı ilk kez bir Türk hemşireye verildi. Elemelerde 28 Avrupa ülkesinden meslektaşlarını geride bırakan hemşire İlknur Yayla, toplam 156 bin oyun 102 binini alarak, Avrupa’nın en iyi hemşiresi olmaya hak kazandı. Avrupa Ameliyathane Hemşireliği Birliği (EORNA) önderliğinde ve AnsellCares desteği ile düzenlenen 2015 Ansell Avrupa HERO Hemşire Hizmeti Ödülü’nü kazanan uzman hemşire İlknur Yayla, Acıbadem Sağlık Grubu Yetkilileri, EORNA delegeleri ve Ansell Türkiye üst düzey yöneticilerinin de katılacağı bir törenle ödülünü alacak. Acıbadem Sağlık Grubu, İlknur Yayla’nın aldığı ödül ile ilgili 1 Temmuz tarihinde Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nde özel bir ödül töreni organize edecek.

H.E.R.O. hemşire adayları nasıl seçiliyor?

HERO Hemşirelik kendi ve meslektaşlarının eğitim ve gelişimini destekleyen ve önem veren, çalışan ve öğrenci hemşireler için rol model olan kişi olarak tanımlanıyor. Avrupa HERO Hemşire Hizmeti Ödülü’ne aday gösterilecek kişilerin; aktif olarak ameliyathane hemşiresi olarak çalışması, en az 18 yaşını doldurmuş ve hemşirelik diplomasına sahip olması gerekiyor. Belirtilen kriterlerle birlikte aynı zamanda kendi ve meslektaşlarının eğitim ve gelişimini destekleyen, hasta bakım kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar ve araştırmalar yapan, güncel litaratürü takip edip uygulayan, litaratür oluşturmaya destek veren, hemşirelik bilimi kanıtlarını kullanan, hasta güvenliği kurallarına uyan kişiler EORNA üyesi ülkelerin delegeleri,  hemşireler ve hastalar tarafından aday gösterilebiliyor. Aday olarak gösterilen kişiler EORNA tarafından oylamaya sunuluyor ve en çok oy alan kişiler ülke temsilcisi olarak seçiliyor.

29 yıldır hemşirelik yapıyor

29 yıldır hemşire olarak görev yapıyorum. Beyin cerrahi başta olmak üzere birçok cerrahi branşta görev yaptım. 2015 yılında Acıbadem Üniversitesi Cerrahi Hemşireliği Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamlayarak ‘Uzman Hemşire’ unvanı aldım. Ameliyathane sorumlu hemşireliği, hemşirelik hizmetleri müdürlüğü, ameliyathane hizmetleri koordinatörlüğü ve en son 2012 yılından bugüne kadar da mevcut görevlerime ilaveten grubun 17 hastanesinin ameliyathane ve merkezi sterilizasyon üniteleri koordinatörlüğünü yürütmekteyim.

En büyük ödül bağış

En çok oyu alan ilk 5 aday 2015 Ansell Avrupa H.E.R.O. Hemşire Hizmeti Ödülü’nü kazanacak ve ayrıca seçilen işi adayın önerisi doğrultusunda Doktors Without Borders (Sınır Tanımayan Doktorlar), Lifebox (Hayat Kutusu), European Heart for Children (Avrupanın Kalbi Çocuklar), Chain of Hope (Umut Zinciri), Operation Smile (Gülümsetme Operasyonu), Friends of African Nursing (Afrikalı Hemşirelerin Destekçileri) kurumlarından birine Ansell tarafından bağış yapılacak.

Ansell’den eğitime sürdürülebilir katkı

Hasta bakım kalitesini iyileştirmeye katkıda bulunmayı hedefleyen Ansell, bu alanda hemşire ve sağlık profesyonellerine yönelik düzenli olarak eğitim programları gerçekleştirmek üzere Ansell Cares’i kurdu. EORNA önderliğinde ve Ansell Cares desteği ile gerçekleştirilen 2015 Ansell Avrupa H.E.R.O. Hemşire Hizmeti Ödülü, hemşirelerin ve sağlık profesyonellerinin eğitimine katkıda bulunmayı, zor bir alanda sofistike işler ürettiği kabul gören kişileri onurlandırmayı hedefliyor. H.E.R.O. Hemşire Hizmeti Ödülü ilk olarak 2013 yılında Amerika’da başlamıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla