Böbrek naklinden sonra gelişen diyabet insülinle önlenebilir

Kategori: İç Hastalıkları Print

Transplantasyon sonrası başlanan insülin diyabet gelişimini %75 azaltıyor

Böbrek naklinden 1 yıl sonra hastaların %30’unda diyabet gelişir. Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, yürüttükleri bir çalışmada, bu oranı düşüren preemptif insülin tedavisi geliştirdi. Çalışmada böbrek naklini takiben insülin verilen hastalarda diyabetin gelişmediği saptandı.

Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi General Hospital Nefroloji ve Diyaliz Kliniği uzmanı Dr. Marcus Säemann, yaptıkları çalışmada diabetes mellitus gelişmeden önce, böbrek naklini takiben hastalara insülin verdiklerini; bu sayede diyabet gelişmeyen hastalarda diyabeti önlediklerini belirtti. Nakilden hemen sonra 3 ay süreyle insülin ile tedavi edilen 25 hastada, diyabet %75 oranında önlendi. Aynı süre zarfında mevcut standartlar çerçevesinde tedavi edilen kontrol grubunda ise, 1 yıl içerisinde diyabet gelişme oranı %45’in üzerindeydi. Çalışmanın gözetimcilerinden Dr. Manfred Hecking, sonuca çok şaşırdıklarını, öyle ki, sonuçlardan emin olmak için çok sayıda kan şekeri ölçümü yaptıklarını ifade etti.

Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan çok merkezli bu çalışmanın bulguları yayımlandıktan sonra, çalışma uluslararası camiada ses getirdi ve Michigan Üniversitesi de Viyana Üniversitesi ile işbirliği yapmaya karar verdi. 2011 yılının sonunda çalışmanın ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından finansal olarak desteklenmesi ve birçok merkeze yayılması bekleniyor. 3-5 yıl sürecek olan bu çalışma, Dr. Säemann ve Dr. Hecking’in önderliğinde yürütülecek ve Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de çalışma merkezleri kurulacak.

Dr. Säemann, böbrek nakli sonrasında 1 yıl içerisinde gelişen diyabete, cerrahi stres ve akut organ reddini önlemek için gerekli olan yüksek doz immünsüpresif ilaçların neden olduğunu belirtti. Yeni başlangıçlı diyabet, hastanın yaşam süresini önemli ölçüde kısaltıyor ve yaşam kalitesini düşürüyor. Ayrıca, diyabetin nakledilen organın ömrünü de kısalttığı biliniyor. Bugüne kadar, diyabetin bu spesifik tipi etkili bir şekilde tedavi edilememiş veya önlenememişti. Bu çalışmada organ nakli açısından önemli bir gelişmeye şahitlik edildi. Şu anda Viyana’daki General Hospital’da böbrek nakli sonrasında 1100 hasta ayakta tedavi ediliyor.

KAYNAK: Advance in prevention of diabetes mellitus following kidney transplantation.
Dr. Marcus Säemann, Dr. Manfred Hecking, Medical University of Vienna (2011, August 8).

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla