Zika salgını büyüyor: Özürlü doğan bebek sayısı şimdiden 4 bini aştı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

zika virüsü küçük kafaKısa süre öncesine kadar adı bile duyulmamış olan zika virüsü salgını hızla büyüyor. Virüs yüzünden 4 bine yakın bebekte mikrosefali oluştu. Brezilya’da kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı giderek artıyor. Mikrosefali adı da verilen bu hastalık, Aedes aegypti cinsi sivrisineklerin anne adaylarına bulaştırdığı Zika virüsünden kaynaklanıyor. Yetkililer geçen hafta yaptıkları açıklamada Ekim ayından beri 3500 vaka görüldüğünü belirtmişlerdi. Şimdi ise 3893 vaka belirlediklerini söylüyorlar. Bu, şimdiye dek bilinen en büyük Zika salgını.

Mikrosefali genelde bebeklerde yaşam süresini ve normal beyin fonksiyonlarına sahip olma şansını azaltıyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Brezilya’da beş bebeğin bu virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. 44 ölüm vakası da incelemeye alındı.

Zika virüsü felaketi! Tarihte ilk kez bir sağlık bakanı hamile kalmayın çağrısı yaptı

Aşısı yok

Bakanlık şimdi Zika ile birlikte aynı sivrisineğin bulaştırdığı diğer iki virüsü, dang humması ve and chikungunya ateşi virüslerini hızla teşhis edecek yeni bir test ekipmanı üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Ayrıca “rekor sürede” bir Zika aşısı geliştirilmesi için de fon ayırıldı. Halen Zika virüsüyle mücadelenin tek yolu, sivrisineklerin üreme alanı olan durgun suları kurutmak ya da ilaçlamak.

mutasyona-ugratilan-sivrisinekler-sitmaya-direniyor

Virüs Latin Amerika ve Karayipler’de başka ülkelerde de etkili oluyor; Kolombiya’da 13 bin 500 vaka görüldü. Bolivya’da da ilk vaka yeni tespit edildi. ABD hamile kadınlar için şu ülkelere seyahatten kaçınma uyarısı yayınladı: Brezilya, El Salvador, Fransız Guyanası, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Martinik, Meksika, Panama, Paraguay, Puerto Riko, Surinam ve Venezuela.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla