Burun eti sorunları çocukların zeka gelişimini olumsuz etkiliyor

Kategori: Allerji / Astım, Çocuk Sağlığı, Diğer Hastalıklar Print

Prof. Dr. Cem DevgeBurun eti büyümesi; çocuklarda devamlı uyku hali ve zeka geriliği gibi problemleri de beraberinde getirebiliyor. Yetişkinlerde ve çocuklarda sık rastlanılan bu rahatsızlıki ‘Ultrasonikaspirasyon’ yöntemiyle tedavi edilebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Cem Devge, çocuklarda burun etleri sorunu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Alerjik etkenlere dikkat!

Özellikle geceleri solunumda büyük sorunlara yol açabilen burun eti büyümesi, zaman zaman hiçbir neden yokken oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra alerjik durumlarla da ortaya çıkabilmektedir. Burun etinin alerjik etken ile karşılaştığı zaman içine gelen kan akımının çok artacağından birkaç milimetre büyüyebilmektedir. Birtakım burun iltihapları sebebi ile de büyüme meydana gelebilmektedir. Yaşa bağlı olarak da burun etleri büyüyebilmektedir.

Nedenini bilmediğiniz yorgunluk buru eti kaynaklı olabilir

Burun etlerinin büyümesi ile hastalaröncelikle burun tıkanıklığıhissetmektedir. Daha sonra geceleri ağzı açık uyumaya başlamakta ve sabah kalktıklarında ağız kuruluğu sorunu yaşamaktadırlar. Hasta gece boyunca az oksijen aldığı için 7-8 saat uyusa bile uyku hali devam edebilir ve gün içerisinde kendisini yorgun hissedebilmektedir.

Çocukların zeka kapasitesinde düşüşler olabilir

otizm-cocuk-erkekÇocuklarda ise durum biraz daha farklı ve sıkıntılıdır. Hastalığın, çocukların uyku hali dışında, zekâ kapasitelerinde 5-10 puanlık düşüşlere neden olabileceğinin altını çizmek gerekmektedir. Çocuklarda dahorlama ve uyku apnesi olabilmektedir. Uyku apnesinde burun belirli bir süre tıkanık kalırsa, damak ve ağızdan nefes almada da bir sorun varsa kişinin uyku sırasında belirli bir süre nefes alması durur. Bunlar da vücudun oksijensiz kalmasını ve onunla ilgili problemleri çağrıştıran lezyonlara yol açmaktadır.

Burun eti büyümesi tekrarlamaz

Ultrasonikaspirasyon, bir doku eksiltme yöntemidir. Yöntemde lazer ışığı kullanılabildiği gibi ultrasonik ses dalgaları da kullanılmaktadır. Alt burun etinin ön tarafında 1-2 milimetrelik küçük bir delik oluşturduktan sonra ultrasonik ses dalgalarının burun etinin içine ve üstüne düşürülmektedir. Burun etini tutan iskelet bölümü ses dalgalarıyla tamamen “tuz buz” edilmektedir.Bu yöntem sayesinde herhangi bir kanama söz konusu olmamaktadır. Yararlı dokuların tümü korunmakta ve burun etinde tekrar bir büyüme görülmemektedir. Ultrasonikaspirasyon yöntemi ile dokular zarar görmez burun etinde kabuklanma olmaz ve hasta ertesi gün iş başı yapabilmektedir.Hastaların yüzde 60-70’inin burun etinin orta bölmesinde problem yaşayabilmektedirler. Bu durumda da orta bölmeye yapılan işlemden sonra hastan üçüncü gün işine geri dönebilmektedir.

Burun etlerinde ilaçlı yöntem ve radyofrekans yöntemi

Burun etinin küçültülmesi için içinde birtakım özel maddeler bulunan spreyler kullanılabilmektedir. Ancak bu spreylerin 5-6 günden fazla kullanılmaması gerekir. Burun etinin küçültülmesinde spreylerin tedavi edici bir özelliği olmadığını da belirtmek gerekir. Burun eti tedavisinde uygulanan Radyofrekans, ise bir büzüştürme yöntemidir. Lokal anestezi veya genel anesteziyle burun etine radyofrekans enerjisi verilmekte ve burun etinin hacminde küçülme sağlanmaktadır. Bu yöntemle tedavi edilen burun etlerii tekrar büyüyebilmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla