Çanakkale’de sakıncalı iğneyi yapmayan aile hekimi darp edilip yaralandı

28 Ekim 2015   |    3 Kasım 2015    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sağlık Gündemi Print

canakkale-saldiri-darp2Hekimlere yönelen saldırılar ve şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor. Çanakkale Kepez Beldesi Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli doktor Mustafa Aydın Arıkan saldırıya uğradı. Aile sağlığı merkezine gelen bir vatandaş iğnesini yaptırmak istemesi ancak görevli Dr. Mustafa Aydın Arıkan iğnesinin yapılma aralıklarının uygun olmadığını ve yapılması durumunda sağlığı için sıkıntı yaratacağını söyleyince hastanın saldırısına uğrayarak yaralandı.

Saldırı sırasında yüzüne darbeler alan doktorun kaşında ve kulağında açık yaralar gözünde morluklar ve elinde kırıklar meydana geldiği bildirildi. Olay sonrasında hastane kaldırılan doktor Mustafa Aydın Arıkan’a ilk müdahalesi ÇÖMÜ Araştırma Hastanesinde yapıldı. Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, yaşanan saldırı sonrasında Uzm.Dr. Mustafa Aydın Arıkan’a geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Yaşanan saldırı olayı nedeniyle basın açıklamasında bulunan Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; “Gün geçmeden Türkiye’nin birçok ilinde sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet artarak devam etmektedir. Sağlıkta dönüşüm projelerini hayata geçiren sağlık bakanlığı bu projelerine vatandaşa sağlık çalışanlarını darp etme hakkı veya sözlü saldırı yetkisi de mi vermiştir. Tüm zor şartlara rağmen işini yapmaya çalışan sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırılar revamıdır? Gece gündüz demeden herkes evinde uyurken tatil yaparken çalışmaya devam eden acımızı dindiren sağlık çalışanlarının maruz kaldığı sözlü hakaretler fiili saldırılar mubah mıdır?” dedi.canakkale-saldiri-darp

Aile Sağlığı Merkezleri Bizler İçin Güvensiz Ortamlar Haline Getirilmiştir
Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına, SES ( Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Meslektaşımız görevi başında darp edilmiştir. Sağlık hizmeti verdiği aile sağlığı merkezinde istediğini yaptırmaya çalışan bir hasta tarafından şiddete maruz bırakılmıştır. Sağlık ortamında yaşanan şiddet toplumsal şiddetten ayrı düşünülemez. Ancak sağlık hizmetlerinde mesleki risk olarak ele alınan şiddet, “Sağlıkta Dönüşüm Programının” sonucudur. Şiddete karşı yürütülecek mücadele sürecinde ilgili tüm kurumların asgari bir noktada da olsa birlikte hareket etmesi zorunludur. Çözüm güvenlik tedbirlerinin artırılmasına yönelik değil temel sorunların tek tek çözümüne bağlıdır.

Toplumun tüm kesimleri sağlık hakkı ve hizmetine özgü “hak ve sorumluluk” kavramları konusunda doğru bilgilendirilmelidir. Sağlık sisteminden kaynaklanan sorunlar için hekimin sorumlu tutulmaması gerektiği sürekli vurgulanmalı, yöneticiler sorumluluklarını üstlenmeli ve bunu kamuoyu ile paylaşmalıdır. Tüm bunları daha önce de defalarca söyledik yine söylüyoruz, bu saldırıyı kınıyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nın hekimleri ve sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran politikaları sonucu görev yaptığımız hastaneler, aile sağlığı merkezleri bizler için güvensiz ortamlar haline getirilmiştir. Üstüne aile hekimlerinin böylesi güvensiz bir ortamda cumartesi nöbeti tutması beklenmektedir. Yetkililerin sağlık çalışanlarını hedef gösteren bu uygulamaları derhal terk etmelerini, sağlıkta şiddeti önleyen, caydırıcı hukuki düzenlemeleri zaman kaybetmeden hayata geçirmelerini talep ediyoruz. Çanakkale Tabip Odası ve hekimler olarak şiddete uğrayan meslektaşımız Dr. Mustafa Aydın Arıkan’ın yanındayız” denildi
Kaynak:ÇanakkaleMemleket

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla