Ilko
Ilko

Canlı böbrek hücreleri ve mikroçiplerle yapay böbrek geliştirildi

Yazan Nuray Tarhan

12 Ağustos, 2017  |   Kategori: Güncel / Literatür, Üye Yazıları

Bilim insanları, hastanın kendi kalbiyle güçlendirilmiş dünyanın ilk nakledilebilir yapay böbreğini yarattılar. Bir mikroçip yardımıyla gerçek bir böbreği taklit eden cihazın bu yıl sonunda başlayacak testleri başarılı olursa, dünyadaki milyonlarca böbrek hastasının hayatını kurtarabilir. Vanderbilt Üniversitesi’ndeki bilim adamları, ilk kez nakledilebilecek özelliklere sahip yapay böbrek geliştirdiler. Hastanın kalbi kullanılarak çalışan bir mikroçip filtresi ve canlı böbrek hücrelerinden oluşan biyo-sentetik böbrek, gerçek bir böbrek gibi tuz, su ve atık maddeleri temizleyerek diyaliz makinesine olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor.

Mikroçipler filtre işlevi görüyor

Bu yeni gelişmenin anahtarı, silikon nanoteknolojiyi kullanan mikroçipte saklı. Cihazı geliştiren ekibi yöneten Dr. William H. Fissell, “Silikon nanoteknoloji, mikroelektronik endüstrisi tarafından bilgisayarlar için geliştirilen süreçlerin aynısını kullanıyor. Ekonomik ve hassas olan mikroçiplerin, ideal bir filtre işlevi görmekte üzerlerine yok” diyor.

3D biyoyazıcıda basılmış yapay doku satışı başladı, sırada organ var!

Yapay böbreklerin her biri, üst üste 15 kat olan mikroçiplerden oluşuyor. Bu çipler bir yandan filtre işlevi görürken diğer yandan da canlı hücreler için gerekli destek sistemini sağlıyorlar. Laboratuvarda geliştirilen böbrek hücreleri canlı hücrelerin bioreaktörü haline geliyorlar. Bu hücrelerdeki zarın, cihazın zararlı olmayan kimyasalları zararlı olanlardan ayırmasını sağladığını söyleyen Dr. Fissell, “Böylece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri tekrar emilebiliyor ve vücudunuzdan umutsuzca atılmak istenen atıklar kolayca atılabiliyor” diye konuştu.

Yapay böbrek, herhangi bir harici güç kaynağı gerektirmiyor ve sadece hastanın kendi kan akışıyla işlev görüyor. Bununla birlikte, araştırmacılar için zor olan nokta, kan damarından nasıl kan alınarak, herhangi bir pıhtılaşma olmadan cihazla birlikte nasıl taşınabileceği. İşte kan pıhtılaşmasına neden olabilecek potansiyel alanları bulmak ve bu sorunu gidermek için Fissell ve ekibi, biyomedikal mühendis Amanda Buck ile yaptı.

Akışkanlar dinamiği ve bilgisayar modelleri sayesinde Buck, kanalın şeklini düzene sokarak rafine etti; böylece kan, cihazın içinde sorunsuz olarak akıtılabildi. 3D baskı da elde edilen prototip de anında performans analizi yapılmasına izin verdi.

Klinik testlerine 2017 sonunda başlanacak

Klinik testlerine yıl sonunda başlanması beklenen yapay böbrek başarılı olursa, dünyada ve ülkemizdeki “nakil için yeterli böbrek bulunamaması” sorununu ortadan kaldıracak. Sadece ABD’de 460 binin üzerinde hastalığının son evresinde böbrek hastası bulunuyor ve her gün yaklaşık 13 kişi böbrek beklerken hayatını kaybediyor. Ayrıca 100 bin kişi de böbrek nakli için sıra bekliyor.

Ülkemizde de organ bağışının yetersizliği, nakil bekleyen böbrek hastalarının en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Her 100 kişiden sadece 25’i organlarını bağışladığı için hâlâ 70 bin kronik böbrek hastasından yaklaşık 20 bin kişi bekleme havuzunda bulunuyor. Maalesef her yıl yüzlerce hasta istediği böbreğe sahip olamadan yaşamını kaybediyor. Kaynak: https://futurism.com/part-nano-tech-part-living-cells-scientists-build-first-ever-artificial-kidney/

İlgili Aramalar: emziren anne grip olduğunda ne yapmalı, menerjit, alerjik dermatit bacoderm pomad, ayak mantar yarası nasıl geçer, ayakta mantar neden oluşur, bebegimin atesi var demir ilaci verebilir miyim, bebeklerde en iyi ateş düşürücü

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMLAR

avatar
wpDiscuz

Nuray Tarhan

Medikal Akademi Yayın Koordinatörü

hayatimiziyiliksaglik.com Genel Yayın Yönetmeni (Kasım 2016-Haziran 2017) Leo PR Medya Direktörü (Nisan 2015-Nisan 2016) Lobby İletişim Danışmanlığı Medya Grup Koordinatörü (May 2014-Şubat 2015) Türk Telekom Medya İlişkileri Müdürü (Kasım 2012-Şubat 2014) TTNET Medya İlişkileri Müdürü (Mart 2012-Kasım 2012) Capitol Ogilvy Medya Direktörü (Ekim 2010-Mart 2012) Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler Medya Grup Direktörü (2008-2010) Vatan Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı (2005-2006) Sabah Gazetesi Ekonomi Editörü (2001-2004) Yeni Yüzyıl Ekonomi Muhabiri-Ekonomi Müdürü (1995-1999) Milliyet Ekonomi Muhabiri (1993-1995) Eğitim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yüksek lisans/1990-92 Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu/Gazetecilik ve Halkla İlişkiler/1984-88
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla