Çene kemiği erimelerini durdurmanın en iyi yolu diş implantları

Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

dis-curumesini-yavaslatan-bakteri-bulunduKaybedilen dişlerin yerine konulmasında oldukça iyi bir yöntem olan diş implantlarının ağız sağlığı için pek çok faydası bulunuyor ve çene kemiği erimelerinin önlenmesinde de önemli bir fonksiyonu bulunuyor. Dünyada genelinde 50 yıla yakındır uygulanan bu yöntem ülkemizde de 25 yıldan fazla bir süredir başarı ile uygulanıyor. Diş implantları kişiye sağladığı konfor, estetik görünüm, çene kemiği erimesini durduran bir çözüm olması ve sağladığı diğer pek çok avantaj nedeniyle eksik diş tedavisinde uygulanabilecek en iyi yöntemlerden birisi olarak gösterilmektedir.

Diş implantı, hem estetik hem fonksiyonel açıdan doğal dişe en yakın tedavi yöntemidir. İmplant; çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay ve titanyumdan yapılma diş kökleridir. İnsan sağlığının korunmasında çok önemli faydaları vardır. Bunların en önemlisi çene kemiğinde erimeyi durdurmasıdır.

Diş kökleri, dişler ile desteklendiğinden eksik dişlerin olduğu durumlarda desteğini yitiren çene kemiğinde erime oluşur. Eksik dişimizin yerine gelen implant, çene kemiğimizi destekleyerek kemik erimesine engel olur. İmplant harici yapılan hiçbir protez, diş köklerinin yerini alamaz ve implant yapılmadığı sürece kemik erimesi devam edeceğinden ne protez ne de köprü yapımı erimeyi durdurmayacaktır. Ancak implant tedavisiyle implantın diş kökü vazifesi görmesi sağlanarak kemik erimesini engeller.

Diş sağlığı konusunda doğru sanılan 10 önemli yanlış inanış

Dental implantlar ilk bakışta pahalı bir tedavi olarak bilinse de, kişiye sağladığı konfor, estetik görünüm, komşu dişlere zarar verilmeden yapılan protezler ve daha birçok sağladığı avantaj düşünüldüğünde implantın en doğru ve tatmin edici çözümdür. İmplantların ömür boyu ağız içinde sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir. Doğru ağız bakımı ile implantlarınız ömür boyu sizin rahatça gülmenizi, konuşmanızı ve yemenizi sağlar.

İmplant uygulamaların bir diğer özelliği de oldukça güvenli bir tedavi seçeneği olmalarıdır. Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant uygulamaları sonrasında birçok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant tedavisinin ikinci aşaması implant üstüne yapılacak protezlerdir. Operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-4 ay kadar beklenmesi gerekmektedir. İmplant üstü protezler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlarken diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme de sahiptir.

Ağız ve diş sağlığı Alzheimer riskini ciddi şekilde etkiliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla