ChatGPT, doktorları geride bıraktı: Daha bilgilendirici, detaylı ve empatik yanıtlar verdi

Yazan Hüseyin Kandemir
2 Mayıs 2023   |    3 Haziran 2023    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

ChatGPT ve yapay zeka uygulamalarının sağlıkta kullanımı ile ilgili neredeyse her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Gerçi halen kullanımda olan uygulamalar sadece buz dağının görünen ucu. Uluslararası tıp dergisi JAMA Internal Medicine’de yayımlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, ChatGPT, hastaları bilgilendirme, sorularını yanıtlama ve sağlık danışmanlığı konusunda doktorlardan çok daha başarılı. Hastaların sorduğu sorulara ChatGPT’nin yanıtları ile bir grup hekimin yanıtlarını karşılaştıran araştırmacılar, 195 hasta sorusuna verilen toplam 585 ortak yanıtın %78’nde ChatGPT’yi daha başarılı buldu. Üstelik ChatGPT’nin yanıtları, daha bilgilendirici, daha detaylı ve daha empatikti.

Yapay zekanın tıpta kullanımı çok spekülatif ve tartışmaya açık bir alan olsa da araştırmalar, yakın gelecekte kartların yeniden dağıtılacağını gösteriyor. ChatGPT-4, yapay zekanın gündelik hayatta kullanımı konusunda büyük bir devrim yarattı. Halen ChatGPT’inin sağlık alanında nasıl kullanılacağına dair çok sayıda araştırma yürütülüyor. Henüz çok başında olsak bile, süreç ışık hızı ile ilerliyor ve yakın gelecekte yapay zekanın sağlık paradigmasında önemli değişimler yapması bekleniyor.

Yapay zeka alanındaki yeni gelişmeler tıpta devrim yaratabilir

Her gün milyonlarca insanın sağlık hizmeti talebi ile hastanelere koştuğu günümüz dünyasında ‘sağlık’ erişilmesi giderek zorlaşan bir olguya dönüşmüş durumda. Bu yoğun talebin bir tarafında ise bitmek bilmeyen hasta soru ve sorunları bulunuyor. Sağlık personelinde tükenmişlik sendromuna neden olan ve her geçen gün artmaya devam eden hasta sorularının karşılanamayan çok önemli bir bölümü ise ‘Dr Google’a yöneliyor. Ancak arama motorlarından sağlanan yanıtlar genellikle hastaları yanlış yönlendirebiliyor.

ChatGPT hastaların sorularını yanıtlamaya hazır mı?

‘ChatGPT, hastaların doktorlarına gönderdiği sorulara doğru yanıt verebilir mi?’ sorusunu cevaplamak için yola çıkan araştırmacılar, beklenenden çok daha olumlu bir yanıtla karşılaştı: ‘’Evet, yapay zeka modelleri, hastalar tarafından sorulan sorulara en az doktorlar kadar iyi yanıtlar verebilir. Hekimlerin üzerinde sürekli artan yükü hafifletmek için sağlık sistemlerine entegre edilebilir ve sağlık personelinin tükenmişlik sendromuna alternatif bir çözüm olabilir.’’

Araştırmanın baş yazarı California San Diego Üniversitesi’nden Dr. John W. Ayers, elde ettikleri sonuçlarla ilgili şu saptamaları yapıyor:

‘’Çalışmamızda, 195 hasta sorusuna doktorlardan ve ChatGPT’den gelen yazılı yanıtları karşılaştırdık. Alanında uzman doktorlardan oluşan bir ekip gelen yanıtları kimden geldiğini bilmeden değerlendirdi. Jüri üyeleri ChatGPT’nin yanıtlarını %79 oranında daha fazla tercih etti. Ayrıca ChatGPT’nin yanıtlarını daha kaliteli, detaylı ve daha empatik olarak derecelendirdi. ChatGPT, hasta sorularını, doktorlara göre daha kapsamlı olarak ele alıp daha incelikli ve doğru bilgilerle yanıt verdi. Yapay zeka ile sağlık hizmetlerini iyileştirme fırsatları çok büyük. Yapay zeka destekli bakım, tıbbın geleceğidir.’’

Ek olarak, ChatGPT yanıtları kalite açısından doktor yanıtlarından önemli ölçüde daha yüksek olarak derecelendirildi: ChatGPT için iyi veya çok kaliteli yanıtlar, hekimlere göre 3,6 kat daha yüksekti (doktorlar %22,1’e karşı ChatGPT %78,5). Yanıtlar ayrıca daha empatikti: empatik veya çok empatik yanıtlar, ChatGPT için hekimlere göre 9,8 kat daha yüksekti (doktorlar %4,6’ya karşı ChatGPT %45,1).

Yapay zeka kanser tanı ve tedavisinin kaderini değiştirebilir mi?

Yapay zekadan faydalanmak işleri kolaylaştırabilir

Çalışmanın bir diğer yazarı Bryn Mawr College’dan Bilgisayar Bilimi uzmanı Dr. Adam Poliak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Çalışmamız, yapay zeka asistanlarının gerçek dünyadaki sağlık hizmeti sunum sorunlarını potansiyel olarak nasıl çözebileceğini gösteren ilk çalışmalardan birisi. Bu sonuçlar, ChatGPT gibi araçların klinisyenleri desteklemek için yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş tıbbi tavsiyeler hazırlayabileceğini gösteriyor. Çalışmamız ChatGPT’yi hekimlerle karşı karşıya getirse de, nihai çözüm doktorunuzu tamamen dışlamak değildir. Bunun yerine, ChatGPT’den yararlanan bir doktor, daha iyi ve anlayışlı bir sağlık hizmeti sunabilir. Hekimlerin iş yükünü önemli oranda azaltabilir.”

Çalışmanın sonuçlarından kısa bir özet:

195 soruya verilen 585 yanıtı değerlendiren çalışma jürisi %78,6’sında (%95 CI, %75,0 – %81,8) ChatGPT yanıtlarını doktor yanıtlarına tercih etti. Ortalama (IQR) doktor yanıtları, ChatGPT yanıtlarından önemli ölçüde daha kısaydı (52 [17-62] kelimeye karşı 211 [168-245] kelime; t  = 25.4; P  < .001). ChatGPT yanıtları, doktor yanıtlarından önemli ölçüde daha yüksek kalitede derecelendirildi ( t  = 13.3; P  < .001).

ChatGPT, yapay zeka, sağlık danışmanlığı

Solda kaliteye ve sağda empatiye dayalı olarak doktor panelinin hekimleri ve ChatGPT’nin hasta sorularına verdiği yanıtları nasıl derecelendirdiğini gösteren grafikler

Örneğin, iyi veya çok iyi kalite (≥ 4) olarak derecelendirilen yanıtların oranı, ChatGPT için doktorlardan daha yüksekti (ChatGPT: %78,5, %95 GA, %72,3 – %84,1; doktorlar: %22,1, %95 GA, %16,4 – %28,2;). Bu, 3.6 kat daha yüksek prevalansa karşılık gelmektedir. ChatGPT yanıtları ayrıca doktor yanıtlarından önemli ölçüde daha empatik olarak derecelendirildi ( t =18.9; P <.001). Empatik veya çok empatik (≥4) olarak derecelendirilen yanıtların oranı, ChatGPT için hekimlere göre daha yüksekti (doktorlar: %4,6, %95 GA, %2,1 -%7,7; ChatGPT: %45,1, %95 GA, %38,5 – %51,8 ); doktorlar: %4,6, %95 GA, %2,1 -%7,7). Bu, ChatGPT için empatik veya çok empatik yanıtların yaygınlığının 9,8 katıydı.

Yeni geliştirilen yapay zeka, cilt kanseri teşhisini doktorlar kadar iyi yapabiliyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla