Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?

Kategori: Cilt Sağlığı Print

cilt kuruluğuHavaların ısınmasıyla birlikte güneşin cilt üzerindeki etkileri de görülmeye başlıyor, hem güneş ışınları hem de yazın yoğun olarak kullanılan klimalar cildi kurutarak mat bir görünüme bürünmesine neden olabiliyor. Emsey Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Serpil Özyılmaz cilt kuruluğu ve cilt kuruluğunu önlemek için yapılması gerekenleri anlattı.

Kimlerde cilt kuruluğu görülür?

Cilt kuruluğu yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülmeye başlar. Derinin üst tabakasının yaklaşık %10’luk kısmını oluşturan suyun miktarının azalması deride çatlamaya, kaşıntıya ve kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda altta yatan bir hastalık yoktur. Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunu ise sık duş alan kişiler oluşturur.

Cilt kuruluğunun nedenleri nelerdi?

Ciltte kuruluğa neden olan çevresel etkenlerin başında; sıcak su, kimyasal maddeler içeren deterjanlar, giysilerin neden olduğu sürtünme, sık sık hava yolculuğu gerçekleştirme, rüzgara maruz kalma, hava kirliliği ve klima kullanımı gelmektedir. Bu faktörlerin dışında egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları, metabolik bazı faktörler ve tiroid bezinin yeterince çalışmıyor oluşu da cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.

Yaz aylarında dışarıda uzun süreli durmak, güneş ışınlarının cildin alt deri tabakasına nüfuz etmesine, cildin nem ve yağdan mahrum kalmasına neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için en 15 SPF güneş koruyucu kullanmak ve güneş ışınlarının etkisini en fazla gösterdiği 11:00- 15:00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen göstermek gerekiyor.

Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır?

Ciltteki kuruluk probleminin ilk belirtisi, derinin parlaklığını yitirmesi, ince kepeklerin dökülmesidir. Kuruluk miktarı arttıkça ciltte gerilme hissi, pullanma ve soyulmalar, kepeklenmeler ve çatlaklar oluşur. Sonraki aşamada ise ciltte kaşınmalar meydana gelir.

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?

  • Cilt kuruluğu vücuttaki nem miktarının azalmasıyla ortaya çıkar, özellikle yaz aylarında bol su tüketmeliyiz.
  • Duşta uzun zaman geçirmemeli ve çok sıcak suyla yıkanmamalıyız.
  • Duştan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanmalıyız.
  • Sabunlar ciltte kuruluk problemine neden olacağından sabun kullanımından kaçınmalıyız.
  • Deterjan, aseton ve kimyasallar maddelerle temas etmekten kaçınmalıyız.
  • Klimanın kullanıldığı ortamlarda nem miktarı düşeceği için bulunduğumuz ortamı nemlendirmeliyiz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla