Çin’de El-Ayak-Ağız hastalığına karşı %90 etkili aşı üretildi!

29 Mayıs 2013   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Enfeksiyonlar, Güncel / Literatür Print

Çin’de bir grup bilim insanı, çocukları El-Ayak-Ağız hastalığından koruyan ilk aşıyı ürettiklerini açıkladı. ‘EV71 vaccine: protection from a previously neglected disease’ başlığı altında Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre, üretilen aşı EV71 virüsüne karşı %90 başarı sağlıyor. Daha çok 5 yaş altı çocuklarda ve nadiren de erişkinlerde görülen viral nedenlere bağlı olarak gelişen El-Ayak-Ağız hastalığı ateş, elde ve ayaklarda döküntü gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazı durumlarda beyinde iltihaplanma veya ölümle de sonuçlanabililen hastalığın başlıca nedeni Enterovirus 71 (EV71) olarak gösteriliyor ama bazı başka virüslerde hastalığa neden olabiliyor.

Dr. Feng-Cai Zhu ve arkadaşları tarafından yürütülen çalışma on bin çocuk üzerinde yürütüldü. Yeni geliştirilen aşının El-Ayak-Ağız hastalığına neden olan diğer virüslere karşı etkili olmadığı ancak hastalığın en yaygın nedeni olan Enterovirus 71 karşı %90 koruma sağladığı belirtiliyor. Daha çok Çin’de ve güney Asya ülkelerinde görülmekte olan hastalık bazı durumlarda salgın şeklinde yayılabiliyor. En son 2009’da Çin’de başlayan El-Ayak-Ağız salgınından 1,2 milyon çocuk etkilenmişti. Yaklaşık 14 bin çocuk hastalık sonrası ciddi komplikasyonlarla karşı karşıya kalırken 353 çocuk da yaşamını yitirmişti.

El-ayak-ağız hastalığı nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Çalışma verilerine göre 6-35 ay yaş grubundaki çocuklara uygulanan iki doz aşının, EV71’in neden olduğu El-Ayak-Ağız hastalığının önlenmesinde %90 başarı gösteriyor. Lancet’te yayımlanan raporda, EV71’in, El-Ayak-Ağız hastalığında en fazla endişe yaratan virüs olduğu, hastalığın en ciddi şeklinin ve ölüm vakalarının bu virüsten etkilenen çocuklarda görüldüğü belirtiliyor. Coxsackievirus A16 ve EV71’in değişik türlerinin de hastalığa neden olan virüsler olduğunu ifade eden araştırmanın yazarları, bu nedenle üretilen aşının bu aşamada hastalığın tüm türlerini ve yaygın salgınları ortadan kaldırmak için yeterli olmadığını belirttiler.

Kaynak: EV71 vaccine: protection from a previously neglected disease. Lancet.
The eagerly awaited results of a phase 3 trial of an inactivated enterovirus 71 (EV71) vaccine are reported by Feng-Cai Zhu and colleagues in The Lancet . 1 EV71 is an important cause of hand, foot, and mouth disease (HFMD), but is also associated with more severe diseases in young children (aged < 5 years), including aseptic meningitis and encephalitis. 2 This multicentre randomised controlled trial done in China is a notable advance in protection against EV71.

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(13)61124-1/fulltext?rss=yes

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla