Çin Hükümeti, ABD’nin COVID-19 istihbarat raporlarını reddetti

2 Kasım 2021  |  Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, COVID-19 virüsünün bir laboratuvardan sızmış olabileceği hakkındaki ABD istihbarat raporunun güvenilir ve bilimsel olmadığını savundu. ABD istihbarat birimleri tarafından Cumartesi günü yayınlanan güncellenmiş raporda, COVID-19 virüsünün bir laboratuvardan sızmş olmasının mümkün olduğu ve böylece insanlara bulaşmaya başlamış olabileceği ifade ediliyor. Ancak rapor, bu konudaki kesin gerçeğin ne olduğunun asla tespit edilemeyeceğini de vurguluyor.

Yaptığı yazılı açıklamayla rapora tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang, “Bir yalanı bin defa da tekrarlasanız o yine yalandır. ABD istihbarat birimleri, hile ve aldatma konusunda ün sahibi” ifadelerini kullandı. Sözcü, COVID-19’un çıkış noktasını tespit etmenin ciddi ve karmaşık bir işlem olduğunu ve küresel alanda bilimadamlarının bu konuda işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Çin hükümeti, salgının başlangıç noktası olan Wuhan kentindeki bir laboratuvardan virüsün sızdığı iddialarını ilk günden bu yana ısrarla reddediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin hükümetiyle ortaklaşa yaptıkları çalışma sonucunda açıkladıkları raporda da virüsün bir laboratuvardan sızdığı iddiası reddedilmişti. Rapor, virüsün doğal yollarla hayvanlardan insanlara geçtiği tespitini yapıyordu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla