Çocuklarda Antipsikotik ilaç kullanımı Tip 2 Diyabet riskini 3 kat artırıyor

8 Ekim 2013   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür, Pediatri, Psikiyatri / Nöroloji Print

ilac-pill-drugJAMA Psychiatry dergisinde yeni yayımlanan bir çalışmada, davranış problemleri veya duygu-durum bozuklukları olan çocuklara ‘atipik’ antipsikotik ilaç kullanımının onları gereksiz tip 2 diyabet riskine sokabildiğini gösterdi. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan çalışmaya göre, risperidon, ketiyapin, aripiprazol ve olanzapin gibi ilaçlar, bunları kullanan genç insanlarda ilaçları kullandıkları ilk yıl içinde tip 2 diyabet gelişimi riskinin üç kat artmasına yol açıyor.

Çalışmanın kıdemli yazarı Prof. Dr. Wayne A. Ray, diğer çalışmaların atipik antipsikotik ilaçların kullanımıyla ilişkili artmış tip 2 diyabetin riskini gösterirken, bunun çocuklarda riske bakan ilk büyük, iyi tasarlanmış çalışma olduğunu söyledi. Yazarlar bu ilaçların kullanımının gençlerde/çocuklarda psikoz dışı duygu-durum, dikkat veya davranış bozuklukları için yazılan reçetelerin çoğunluğunu oluşturduğunu belirttiler. Prof. Dr. Ray, “Terapötik alternatiflerin olduğu endikasyonlar için bu meselenin üzerine eğilmek istediğimizden, şizofreni ve diğer psikozlar için antipsikotik alanları bilerek dışladık; böylece, tüm örneklerimiz antipsikotiklere alternatifleri olan hastalardan oluştu” dedi.

ilac-yesil-hapDevlet tarafından sağlanan, kimliği saklanan kayıtlar 1996’dan 2007’ye kadar 6-24 yaş arası gençlerin GençBakımı için incelendi. Bu süre zarfında dikkat, davranış veya duygu-durum için atipik antipsikotikler ile tedavi edilen çocuklar ve gençler, bu bozukluklar için ruhsatlı ilaçların reçete edildiği benzer gençlerle karşılaştırıldı. Diyabetle yaygın olarak ilişkili, polikistik over sendromu gibi, bazı hastalıkların elimine edilmesinden sonra bile, antipsikotikleri alan kişilerde takip eden yıllarda üç kat fazla tip 2 diyabet gelişme riskine sahiplerdi; kümülatif doz arttıkça bu risk artıyordu. Artmış risk, ilaçlar bırakıldıktan sonra en az bir yıl daha sürdü.

darrel-rayProf. Dr. Ray ve meslektaşları bu yaş grubunda tip 2 diyabet gelişiminin hala nadir olduğuna dikkat çekti. Antipsikotik ilaç grubundaki 29.000 çocuk ve gencin ve kontrol grubundaki 14.400 çocuğun 106’sı sonuçta tip 2 diyabet tanısı aldı ve tedavi edildi. Prof. Dr. Ray, “Rölatif olarak yaygın olmayan, fakat çocuklar ve gençler için ciddi bir durum olan tip 2 diyabet riskinde klinik olarak anlamlı farklılıklar belirleyebilmek için, bu çalışma bu kadar büyük olmak zorundaydı” dedi.

Sağlık mesleği mensupları için alınması gereken mesajın, antipsikotik kullanımına alternatifleri dikkatlice incelemek olduğunu söylen Prof. Dr. Ray, “Bu, kilolu çocuklar gibi özellikle yüksek riskli olanlar için önemlidir. Çocuklar, onları diyabete yatkın kılan metabolik etkiler için dikkatle izlenmelidir ve ilaç kullanımı mümkün olan en kısa zaman için en düşük dozda olmalıdır” dedi.

Kaynak: Antipsychotics and the Risk of Type 2 Diabetes Mellitus in Children and Youth. BW. Cooper, M. Stein, M. Olfson, D,avid Graham, James Daugherty, D. Fuchs, W. Ray. JAMA Psychiatry, 2013 DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2013.2053
 
Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1731662

 

ABSTRACT
cocuk-depresyon-kadinImportance: The increased prescribing of antipsychotics for children and youth has heightened concerns that this practice increases the risk of type 2 diabetes mellitus.

Objective: To compare the risk of type 2 diabetes in children and youth 6 to 24 years of age for recent initiators of antipsychotic drugs vs propensity score–matched controls who had recently initiated another psychotropic medication.

Design, Setting, and Participants:  Retrospective cohort study of the Tennessee Medicaid program with 28 858 recent initiators of antipsychotic drugs and 14 429 matched controls. The cohort excluded patients who previously received a diagnosis of diabetes, schizophrenia, or some other condition for which antipsychotics are the only generally recognized therapy.

Main Outcomes and Measures:  Newly diagnosed diabetes during follow-up, as identified from diagnoses and diabetes medication prescriptions.

Results:  Users of antipsychotics had a 3-fold increased risk for type 2 diabetes (HR = 3.03 [95% CI = 1.73-5.32]), which was apparent within the first year of follow-up (HR = 2.49 [95% CI = 1.27-4.88]). The risk increased with cumulative dose during follow-up, with HRs of 2.13 (95% CI = 1.06-4.27), 3.42 (95% CI = 1.88-6.24), and 5.43 (95% CI = 2.34-12.61) for respective cumulative doses (gram equivalents of chlorpromazine) of more than 5 g, 5 to 99 g, and 100 g or more (P < .04). The risk remained elevated for up to 1 year following discontinuation of antipsychotic use (HR = 2.57 [95% CI = 1.34-4.91]). When the cohort was restricted to children 6 to 17 years of age, antipsychotic users had more than a 3-fold increased risk of type 2 diabetes (HR = 3.14 [95% CI = 1.50-6.56]), and the risk increased significantly with increasing cumulative dose (P < .03). The risk was increased for use restricted to atypical antipsychotics (HR = 2.89 [95% CI = 1.64-5.10]) or to risperidone (HR = 2.20 [95% CI = 1.14-4.26]).

Conclusions and Relevance:  Children and youth prescribed antipsychotics had an increased risk of type 2 diabetes that increased with cumulative dose.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla