Retinol nedir? Cilt bakımında Retinol ne işe yarar?

20 Nisan 2021   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Cilt Sağlığı Print

Retinol krem ve serum ürünleri, yoğun cilt bakım esnasında önemli katkılar sunar. Saf formda cilt hastalıklarında reçete ile ilaç olarak retinolün kendisi çok yönlü bir uygulama alanı oluşturmaktadır. Retinol vitamin ve bakım takviyesini bu anlamda eczane ürünü olarak da düşünebilirsiniz.

Destek Tedavilerde A Vitamini Faydaları

A vitamini ailesinde yer alan retinol karaciğerde depolanarak cilde önemli katkılarda bulunmaktadır. Kollajen üretimini desteklediği için destek dermatoloji uygulamalarında geniş bir yelpazede faydası vardır. Cilt lekelerinizin azalmasına destek A vitamini yaşlanma karşıtı çözümlere odaklanır.

1. Retinol Krem ve Cilt Bakımında Faydaları

Retinol krem kullanımı esnasında cildinizin kollajen üretiminde artış görülecektir. Bu durum esneklik kaybınızın daha geç görülmesinde etkili olur. Sıkılık kollajen oluşumuyla doğrudan bağlantılı olduğu için güçlü bir takviye almış olursunuz.

  • Kırışıklıklara karşı cildinizin direnci artar.
  • Lekelerinizin azalmasına katkı sağlar. Eşitsiz tonun dengelenmesinde etkilidir.
  • Genel görüntüde toparlanmaya katkısı vardır.
  • Yeni oluşan ince çizgilerin giderilmesinde serumla beraber sıkça tercih edilir.
  • Retinol ciltte hücre yenilenmesi ve onarımında önemli destek verecektir.
  • Serbest radikal hasarıyla mücadele eder.

2. Retinol Ne Zaman Kullanılmalı

Retinol Kullananlar Hangi Yaşta Başlıyor?

Genellikle retinol kullanım yaşı nem ve sıkılaşma kaybının başladığı dönemlerde seçilebilir. Cildinizin genel durumuna göre değerlendirme yaparak 30-35 yaşından itibaren retinol krem alabilirsiniz. Hücre yenilenmesi bazen dermatolojik sorunlarda da gecikebilir, aksayabilir. Retinolü daha erken almanız tavsiye ediliyorsa doktor önerisiyle de kullanabilirsiniz. İyileşme hızının artması gerektiğinde bu önem kazanacaktır.

Hangi zaman aralığında retinol krem kullanımı yapılacağına dikkat etmelisiniz. Gece saatlerinde yenilenme hızı çok olduğu için yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Asidik özelliği olan retinol maddesinin güneşle etkileşime girmemesi gerektiğini de ayrıca belirtmekte fayda bulunuyor. Cildinizin lekeye eğilimini artırmamak için güneş ışığı olmayan yerlerde retinol sürmelisiniz.

3. Kuru ve Hassas Ciltler için Retinol Krem

Kuru ve hassas ciltler için retinol krem kullanımı uygulama şartlarına mutlaka dikkat edilerek gerçekleştirilmelidir. Cildinizin yenilenmesi ve hassasiyetinin azalması için önceden temizlenmiş cilde uygulamalısınız. Retinol, hücre yenileyici etkisi esnasında cildinizde kuruluğu artırabilir. Bu hassasiyeti olan bir retinol krem seçmelisiniz.

4. Akne Tedavisini Destekleyen Bakımlarda Retinol Kremin Yeri

Retinolun akne tedavisinde dermatolojik tedavilerde kullanıldığı da yaygın olarak bilinmektedir. Çünkü retinol içerikli kremler de sebum üretimini azaltmaya ve akne oluşumunu ortadan kaldırmaya fayda eder.

Retinol İçeren Cilt Bakım Ürünleri Neler?

İçeriğinde retinol olan serum ve krem ürünlerini kullanma talimatlarına uyarak değerlendirebilirsiniz. Narecza platformu üzerinden dilediğiniz ürünü kendi cildinize göre seçebilirsiniz.

1. Institut Esthederm Intensive Retinol Serum

Institut Esthederm Intensive Retinol Serum yüz ve boyun bölgesindeki derin kırışıklıklar için üretilmiş üründür. Önceden temizlenmiş cilde düzenli olarak uygulanmalıdır. Aynı serinin krem ürünüyle beraber etkiyi güçlendirerek kullanabilirsiniz.

2. Institut Esthederm Insentive Retinol Krem

Kırışıklık karşıtı retinol krem pürüzsüz cilt yapısına sahip olmanızda etkilidir. Cildinizin ilk uygulamadan itibaren yumuşaklık kazanmasını sağlar. Derin çizgileriniz aşamalı şekilde azalacaktır.

3. La Roche Posay Redermic R Spf 30 Retinol içerikli Bakım Kremi

La Roche Posay Redermic R Spf 30 Retinol içerikli Bakım Kremi, güçlendirilmiş retinol kompleksi ile ideal bir bakım kremidir. Kırışıklık karşıtı özelliği yanında Spf 30 güneş koruması sağlar. Ton farklılıklarını azaltan etki yapar.

4. Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate

Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate, Retinol içeren yağ konsantresi cildiniz için oldukça etkili bir bakım ürünüdür. Kırışıklık karşıtı Darphin Youth Retinol Oil Concentrate, cildi pürüzsüzleştirir ve daha aydınlık görünüm sağlar.

5. Dr Murad Retinol Youth Renewal Night Krem

Dr Murad Retinol Youth Renewal Night Krem, Retinol içerikli gece kremi ince çizgilerle etkin biçimde mücadele eder. Kırışıklık karşıtı formülü sayesinde yeniden yapılandırıcı bir etkiyi cildinizde hissedersiniz.

6. Dr Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum

Dr Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum Retinol içerikli göz çevresi serumu, halkalanma karşıtı bir nemlendirici üründür. Cilde yoğun etki yaparak kırışıklık bakımınızı destekler.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla