İyi kontrol edilemeyen astımın maliyeti çok yüksek

Kategori: Solunum / Enfeksiyon Print

National Jewish Health hastanesi çalışanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, iyi kontrol edilemeyen astım, hastalık maliyetini iki katına çıkarıyor ve hastalık çocukların yaşam kalitesini ciddi şekilde bozuyor. Asthma & Immunology’de yayımlana çalışmada özellikle okul çağındaki çocukların iyi kontrol edilemeyen astım nedeniyle ortalama 18 gün okula gidemediği saptandı.

Çalışmada ilk kez şiddetli astımın maliyet üzerindeki etkilerinin başarılı ve başarısız yönetimi araştırıldı. National Jewish Health Pediatri uzmanı Prof. Dr. Stanley Szefler, iyi kontrol edilemeyen astımın çocukları olumsuz etkilediğini ve hastalığı iyi düzeyde kontrol edilmesi durumunda, sağlık maliyetinin önemli oranda düşürülebileceği belirtti. Prof. Dr. Szefler, çocuklarda astım kontrolünü iyileştirmek için etkili stratejilerin olduğunu; düzenli ve doğru ilaçların ve inhalerlerin kullanımı ile astımın başarılı bir şekilde yönetilebileceğini ve bunun da tedavi maliyetini büyük ölçüde azaltacağını vurguladı.

Araştırmacılar, yaşları 6-12 arasında değişen ve şiddetli hastalık nedeniyle tedavisi zor olan 628 çocuğu değerlendirdi. Çalışma kapsamında doğrudan tıbbi maliyet (kullanılan ilaçlar, randevusuz ve acil vizitler ve hastaneye yatış) ve okul ve iş günü kaybının neden olduğu dolayı maliyet göz önünde bulunduruldu. Başlangıçta, 12. ayda ve 24. ayda tüm maliyetler incelendi ve hastalar, NIH kılavuzları uyarınca, çok kötü kontrol edilen, iyi kontrol edilmeyen ve iyi kontrol edilenler olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tedavi maliyeti, çok kötü kontrol edilen hastalar için $7,846; iyi kontrol edilmeyen hastalar için $3,526 ve iyi kontrol edilen hastalar için $2,766 olarak hesaplandı. Çok kötü kontrol edilen hastaların 2 yıllık tedavi maliyeti to $8,880 iken, iyi kontrol edilen hastalar için bu rakam $1,861’e düşmüştü.

Doğrudan tedavi maliyeti kötü kontrol edilen astım hastaları için $4,983 ile diğer hasta gruplarına göre yaklaşık %50 daha yüksekti (iyi kontrol edilemeyen hastalar için $3,236; iyi kontrol edilen hastalar için $3,588). Okul ve iş günü kaybı üzerinden değerlendirilen dolaylı tedavi maliyeti ise, kötü kontrol edilen astım hastaları için çok daha yüksekti. Kötü kontrol edilen çocuklar 1 yılda ortalama 18 gün okula gidemezken, iyi kontrol edilemeyen astım hastaları 2 gün gidemiyordu. İyi kontrol edilen hastaların ise, okul ve iş günü kaybı yoktu.

Araştırmacılar, çocuğunun okula gidemediği gün ebeveynlerden birinin de işe gidememesinin, günlük ortalama $172 dolara mal olduğunu belirledi. Çok kötü kontrol edilen astımın dolaylı maliyeti,  $3,078 ile, iyi kontrol edilemeyen maliyetten ($369) 8 kat daha fazla olarak hesaplandı. İyi kontrol edilemeyen astım hastalarının ise dolaylı maliyeti, okul veya iş gün kaybı olmadığı için, $0 olarak belirlendi.

KAYNAK: Poorly controlled asthma more than doubles healthcare costs associated with the disease and threatens educational achievement through a dramatic increase in school absence, according to researchers at National Jewish Health. The Archives of Allergy, Asthma & Immunology.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla