Çocuklarda penisilin dozunun revize edilmesi öneriliyor!

27 Şubat 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Pediatri Print

ilac-hap-kutuLondra Üniversitesi King’s College ve St. George bilim adamları ve hekimlerden oluşan bir ekip, yaklaşık 50 yıldır değişmeyen çocuklarda penisilin dozu kılavuzlarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Bu çağrı üzerine yapılan çalışma British Medical Journal’da yayımlandı. Makalede bazı çocukların etkili dozlar ile tedavi edilmediği ve bu nedenle tedavinin başarısız olduğu ve antibiyotik direncinin geliştiği vurgulandı.

İngiltere’de her yıl 6 milyon reçetenin yaklaşık 4.5 milyonunu, çocukluk çağı bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisi için verilen oral penisilinler (örn. amoksisilin) oluşturmaktadır. Penisilin kullanımında takip edilen mevcut kılavuz, İngiliz Ulusal Pediatrik İlaç Rehberi (BNFC) olup, her yaş grubuna göre tedaviler yer almaktadır. Verilen dozların yaklaşık 50 yıldır hiç değişmediği ve penisilin dozunun çocuğun kilosuna göre ayarlandığı düşünülürse, kılavuzlarda çocukların zaman içerisindeki ortalama kilo artışı göz önünde bulundurulmamaktadır. Bu nedenle, uzmanlar, tüm çocukların etkili dozlarla tedavi edilebilmesi için kılavuzların gözden geçirilmesi gerektiği görüşünde.

Çocuklara Yönelik Antibiyotik Reçete Araştırma Ağı’nı (iCAP) geliştirmek amacıyla, bu çalışma, Londra Üniversitesi King’s College Eczacılık Fakültesi’nden Dr. Paul Long ve St. George’da Prof. Dr. Mike Sharland tarafından gerçekleştirildi. Çalışma ekibi, mevcut doz kılavuzlarının kaynağını ortaya koymak amacıyla, Royal Pharmaceutical Society ve British Medical Association arşivlerini inceleyerek literatür verileri topladı ve yaşa göre penisilin kullanımının, oral doz çalışma bulgularına dayanarak, ilk olarak 1950’li yılların başında öne sürüldüğünü buldu. Daha sonra 1963 yılında BMJ’de yayımlanan bir makaleye göre, çocuklara verilen tüm antibiyotikler için yaş grubu sıralamasının çıkarıldığını saptadı. Bu öneriler günümüzde geçerliliğini korumaktadır.

Araştırmacılar, 1963 yılında öne sürülen yaşa göre ilaç kullanımı kılavuzlarında ortalama kilonun da verildiğini ve dozların, erişkinlerde kullanılan dozların fraksiyonlarından oluştuğunu belirledi. BNFC ise doz aralıklarını şu şekilde belirlemişti: 0-1 yaş (10 kg); 2 yaş (13 kg); 5 yaş (18 kg) ve 10 yaş (30 kg). Ancak, 2009 yılında yapılan İngiltere Sağlık Taramasına göre, bugün 5 yaşındaki bir çocuğun ortalama kilosu 21 kg; 10 yaşındaki bir çocuğun ortalama kilosu ise 37 kg’dır. Bu da, ortalama ağırlıkların günümüzde 1963 yılına kıyasla %20 daha fazla olduğunu göstermektedir.

Düşük dozda tedavi çocuklar için bir sorundur; çünkü bu sayede tedavinin konsantrasyon düzeyi azalır. Erişkin penisilin dozları daha önceleri gözden geçirilmiş ve günümüz vücut ağırlığı esas alınarak kılavuzlar yeniden düzenlenmişti. Fakat çocuklar için uygulanan İngiliz kılavuz önerileri aynı şekilde değerlendirmeye alınmamıştı.

Londra Üniversitesi King’s College Farmakognozi Kürsüsü sahibi Dr. Long çalışma sonuçlarını şu şekilde yorumladı: “Penisilin sıkça kullanılan bir ilaç olmasına karşın, günümüzde çocuklardaki oral doz önerilerini destekleyecek herhangi bir kanıt yok. Çocukların ortalama kilosu ve boyu yavaşça, fakat önemli düzeyde değişiyor. Bu nedenle, 50 yıl önce yeterli gelen penisilin dozu, artık yeterli olmuyor. Bu çalışma, çocukların yetersiz penisilin dozuyla tedavi edildiğini veya bunun çocuklar için zararlı olduğunu göstermiyor. Öncelikle ebeveynler bundan emin olmalı. Ancak penisilin gerektiren ciddi enfeksiyonların etkili dozlarla tedavi edilmesi gerektiğini dile getiriyoruz. Uzun vadede yetersiz dozun birçok kişide ve hatta toplumlarda penisilin direncine neden olabileceğinden endişe duyuyoruz. Penisilinin her yıl birçok çocukluk çağı enfeksiyonunun tedavisinde kullanıldığı düşünülürse, bu gerçekten çok ciddi bir sorun. Çocukluk çağı bakteriyel enfeksiyonları etkili düzeyde tedavi edebildiğimizden emin olmak istiyorsak, kılavuzları ve önerilen dozları gözden geçirmeliyiz.”

Çalışmanın diğer yazarı olan Londra Üniversitesi St. George’dan Prof. Dr. Sharland da, görüşlerini şu sözlerle açıkladı: “Ruhsat verilen yeni pediatrik ilaçların doğru dozlarını belirlemek için günümüzde çok sıkı bir süreç izlense de, eski kılavuzların da dikkatlice gözden geçirilmesi gerekiyor. Eski kılavuzlar hatalı veya güvenilir değil demiyoruz; ebeveynler aile hekimleri tarafından çocuklarına verilen ilaçları güvenli bir şekilde kullanabilir. Ancak eski ilaçların dozlarını kontrol etmek için daha güvenilir bir sistem geliştirilmesi gerektiği inancındayız.”

Royal Pharmaceutical Society pediatrik ilaçlar basın sözcüsü Simon Keady de, bu çalışmanın ve elde edilen sonuçların, başka kanıt ve tecrübeler bir araya getirildikçe, pediatri alanında sürekli eğitimin önemini vurguladığını dile getirdi ve ekledi: “Penisilinin uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor olması, bizleri ilacın en etkili dozlarının belirlenmesinden alıkoymamalı. Bu çalışma, yalnızca yeni ilaçlara odaklanılmaması gerektiğini, eski ilaçların da gözden geçirilmesi gerektiğini açıkça gösteriyor.”

NICE (Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü) Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu (ÜSYE) Kılavuzu, çocuklarda görülen küçük çaplı enfeksiyonların birçoğunun viral olduğunu ve antibiyotik tedavisine gerek kalmaksızın kendiliğinden iyileştiğini belirtiyor. Bu nedenle, araştırmacılar da yaşına ve kilosuna göre çocukların doğru doz ile tedavi edilmesi ve hangi çocukların antibiyotik tedavisinden daha fazla yararlanacağını belirlemek için bir hedef konulması gerektiğini savunuyor.

KAYNAK: Dosing of oral penicillins in children: is big child=half an adult, small child=half a big child, baby=half a small child still the best we can do?  1.U. Ahmed, N. Spyridis, I. C. K. Wong, M. Sharland, P. F. Long. BMJ, 2011; 343 (dec15 1): d7803 DOI: 10.1136/bmj.d7803

Çalışmanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla