Çocuklarda tiroid yetersizliği büyümeyi engelliyor

Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı Print

boy_kisaligi-buyume-cocukBoy kısalığının sorumlusu tiroidleri olabilir. Tiroid hormonu anne karnından ergenlik döneminin sonuna kadar büyümede önemli rol alan bir hormondur. Ayrıca beyin, kas ve yağ dokusunun metabolik hızını düzenler. Çocukların büyümesi için tiroid hormonu kanda yeterli düzeyde olmalıdır. Tiroid hormonun az salgılandığı (hipotiroidi) çocuklarda, büyümede gerilik ve boy kısalığı olur. Tiroid yetersizliği sıklıkla görülmesine rağmen belirtileri uzun süre fark edilemeyebilir. Belirtileri yavaş ve sinsi ilerlediği için ebeveynlerin dikkatinden kaçabilir.  Yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olan tiroid yetersizliği konusunda ailelerin bilinçli hareket edip, önlem alması gerektiğini belirten Uz. Dr. Şerare Arbatlı, çocuklarda tiroid hastalığı belirtilerini şu şekilde sıraladı.

Çocuğunuzda tiroid yetersizliği olduğunu nasıl anlarsınız?

  • Ailesinde tiroid yetmezliği hastalığı olan çocuklarda,
  • Doğum sonrası tiroid hormon taramasında başlangıçta TSH (Tiroid Stimulan Hormon) düzeyi yüksek olan çocuklarda,
  • Dişlerin geç çıkması, yürüme ve konuşmanın gecikmesi durumunda,
  • Büyümenin yavaşlaması (5 – 18 yaş arası kilo almaya meyilli kısa boylu çocuklar) durumda,
  • Kabızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, üşüme gibi durumlarda,
  • Hareketlerin yavaşlaması, konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı durumunda aileler çocuk endokrinoloji bölümüne başvurmalıdır. Böylece, tedavisi çok kolay olan ancak gecikmede kalıcı izler bırakan bu hastalık çözülebilir.

Çocuklarda büyüme geriliği nasıl anlaşılır? Bay kısalığının çözümü nedir?

Dengesiz beslenmek tiroid hastalığına yol açıyor

Çocukların sağlıklı yetiştirilmesinde birinci şart yeterli ve dengeli beslenmeleridir. Dengeli beslenmeden söz edildiğinde vücudun protein, vitamin ve minerallerinin tam olarak karşılanması anlaşılmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda; bağışıklık sisteminin zayıflamasına, çeşitli enfeksiyon ya da alerjik hastalıkların oluşmasına, diyabet, tiroid yetmezliği gibi önemli hastalıklara yol açmaktadır. Ayrıca dengesiz beslenmenin bir şekli olan karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekli, çocuklarda sık rastlanan obeziteye de neden olmaktadır.

İyot eksikliği tiroid yetmezliğine neden oluyor

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin bir başka şekli vitamin ve minerallerin eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; çinko yetersizliği görme bozukluğu, akne, cilt problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu ve öğrenme becerisinin azalmasına; iyot eksikliği de tiroid yetmezliğine yol açmaktadır.

Çocuklarımızın fazla miktarda, yüksek kalorili besinler yerine daha az rafine edilmiş yüksek vitamin değeri olan dengeli besinler tüketmesi sağlıklı bir gelişme için ana hedefimiz olmalıdır.

‘Nadir bir hastalık’ Turner sendromu nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi…

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla