CRISPR gen düzenleme aracı ilk kez insanda kullanıldı

Kategori: Kanser, Sağlık Gündemi Print

Çinli bilim insanları güçlü CRISPR-Cas9 düzenleme aracını ilk kez bir akciğer kanseri hastasında kullanarak, insan üzerinde kullanıma geçti. CRISPR adı verilen bu gen düzenleme teknolojisi aynı bir genetik makasa benziyor. Böylece DNA’nın istenilen bölümleri kesilerek, hastalığa neden olan genler alınabilir ve yerine yararlı genler eklenebilir. Bu teknoloji sayesinde kanserle savaşabilir ya da diğer hastalıklar çözümlenebilir. Ayrıca bitkilerde ve hayvanlarda verim arttırılabilir. Sichuan Üniversitesi’nden Onkolog Lu You liderliğinde yürütülen çalışmada, bu teknik kullanılarak bağışıklık hücreleri modifiye edilerek, metastazlı küçük olmayan akciğer kanseri hücrelerine karşı vücudun savunma mekanizması güçlendirilmeye çalışılıyor.

Basitçe anlatırsak; T hücreleri PD-1 proteini adı verilen programlanmış hücre ölümü mekanizmasını kullanıyor. Bu hücrelerin görevi bittiğinde bu protein kapanır, fakat kanserli hücreler bu proteini çok daha erken kapatarak vücudun bağışıklığını zayıflatır ve tümör büyümesine neden olur. Araştırmacılar hastadan immün hücreleri örneği toplayarak, CRISPR-Cas9 gen aracını kullanarak PD-1 düzenlenen geni kaldırıyor.

Ekibin deyimiyle bu yeni PD-1 nakavt T hücreleri laboratuarda üretilerek, çoğaltılıyor. Sonrasında hastaya geri enjekte edildiğinde, kanserin immün sisteme karşı kullanacağı PD-1 proteini olmadığında, T hücrelerinin kansere karşı savaş açarak, tümörü öldürmesi umut ediliyor.

Etik Onaylar Veriliyor

Bu denemeye Temmuz ayında etik onay verildi, sonrasında T hücreleri toplanarak, CRISPR ile düzenlendi ve 28 ekimde ilk kez hastaya enjekte edildi. Araştırmacılar halen hastanın durumuna dair detay vermese de , tedavinin iyi gittiği ve ikinci enjeksiyonun planlandığı belirtildi. Bu denemenin amacı prosedürün güvenliğini belirlemek olsa da, 10 hastanın daha tedavi edileceği birkaç enjeksiyon yapılacağı belirtildi. Araştırma Nisan 2018’de sonuçlandırılacak.Önümüzdeki sene Pennsylvania Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi tarafından CRISPR-Cas9 insan denemeleri yapılacak. Kaynak: Gerçek Bilim
Altyazıyı türkçe yaparak izleyebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla