Tedavi edilmeyen depresyonda ölüm riski %15’ten fazla

Kategori: Depresyon, Psikiyatri / Nöroloji Print

depresyon belirtileri, nedenleri ve tedavisiDepresyonun ciddi sonuçlar yaratan psikiyatrik bir hastalık olduğunu söyleyen TPD Duygudurum Bozuklukları BÇB ordinatörü Prof. Dr. Ömer Aydemir, Türkiye’de depresyon yaygınlığının giderek arttığını belirtti. Gündelik sıkıntılarla depresyonun genellikle karıştırıldığını dile getiren Prof. Dr. Aydemir, “Depresyon, gündelik sıkıntılar gibi olumlu gelişmelerle düzelmez. Kişi kendini yetersiz ve çözümsüz hisseder. Depresyon mutlaka teşhis edilerek tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmeyen depresyonda intihar ile ölüm riski %15’tir” dedi.

Depresyonun psikiyatrik hastalıklar için en yaygın olan ve en çok yeti kaybı yapan hastalıklardan birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydemir, “Doğru tanınıp etkili tedavi edildiğinde bir toplum sağlığı sorunu yaratmamaktadır. Uzman olmayan kişiler tarafından uygun biçimde tedavi edilmeyen depresyon pek çok başka soruna yol açabilmektedir” diye konuştu.

Mevsimsel depresyonda bu belirtilere dikkat!

Depresyon hastalığının yaygınlığına bakıldığında, 2010 yılı başında yayınlanan bir çalışmaya göre toplumda %8-10 arasında görüldüğünü belirten Prof. Dr. Aydemir, şu bilgileri verdi: “Yaşam boyu hastalanma riski erkeklerde %10’lar civarında iken kadınlarda ortalama %20-30 arasındadır. Tedavi edilmeyen depresyonda intihar ile ölüm riski %15 civarındadır. Depresyondaki hastalar yaşam içindeki aktivitelerini sürdüremezler. İş, aile ve sosyal yaşamları olumsuz etkilenir. Depresyon şu anda dünyada en fazla yeti kaybı oluşturan hastalıklar sırasında dördüncüdür. 2020 yılında ise ikinci sırada olacaktır.

Gelişmiş ülkelerde ise yeti kaybı açısından hep birinci sırada olmuştur. Aynı zamanda iyi tedavi edilmemiş depresyon alkol ve madde kullanım sorunlarına da zemin hazırlamaktadır. Uzamış ve iyi tedavi edilmemiş depresyon diyabet, kalp hastalıkları gibi bedensel hastalıklara zemin hazırlamakta veya bu süreçleri ağırlaştırmaktadır.”

Mutlaka etkili bir depresyon tedavisi

Depresyonun mutlaka psikiyatri hekimleri tarafından etkili biçimde tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydemir, “ABD’de yapılan bir araştırmaya göre depresyon hastalarının %49’u hiçbir tedavi görmemektedirler. Kalan % 51’inin ise, ancak %21’i etkili ve anlamlı bir tedavi görebilmektedir. Bu nedenle depresyon, zamanında doğru teşhis edilerek mutlaka tedavi edilmelidir” diye konuştu.

Depresyon tedavisinde antideprasanlara haksızlık ediliyor

Depresyon tedavisinde antidepresanların işe yaramadıkları yönünde sürekli bir tartışma yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Aydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak çalışmalar göstermektedir ki, depresyon hastalık düzeyinde bulunduğunda antidepresanlar çok başarılı sonuç vermektedirler. Ama depresyon bir hastalık değil de, gündelik moral bozukluğu düzeyindeyse, antidepresanlar işe yaramamaktadır.

Depresyon türleri nelerdir? Depresyonun yarattığı sorunlar ve çözümleri

Yani depresyon hastalığında mutlaka etkili tedavi yapmak gerekirken, sadece moral bozukluğu veya mutsuzluk yaşayan kişi, hastaymış gibi tedavi edilmemelidir. Bunun ayrımı da psikiyatri hekimlerine bırakılmalıdır. Antidepresan ilaçlar bir hastalığı tedavi etmede kullanılan bir grup ilaçtır. Hiçbir zaman bir moral dopingi, mutluluk ilacı, uyuşturarak dertleri unutturan bir madde veya alışkanlık yapan bir ilaç değildir. Antidepresanlar depresyon hastalığında %80’lere varan başarı oranlarına sahiptirler.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla