Depresyon ve obezite doğrudan ilişkili; tedavi alan kadınlar kolay zayıflıyor

Kategori: Depresyon, Psikiyatri / Nöroloji, Zayıflama ve Obezite Print

General Hospital Psychiatry dergisinde yeni yayınlanan bir araştırma depresyon ve obezite arasında doğru bir ilişki olduğunu gösteriyor. Buna göre obezlerde depresyon oranı çok yüksek ve depresyon tedavisi alan kilolu kadınlar daha kolay zayıflıyor. Çalışmaya göre, obez yani beden kitle indeksi (BMI) ≥30 olan kadınların depresyon riski %50-150 oranında artıyor. Çalışmanın araştırmacılarından ve Group Health Research Institute uzmanlarından Dr. Gregory Simon, depresyon ve fiziksel aktivite arasındaki bu ilişkinin doğru orantılı olabileceğini; fiziksel aktivite arttıkça depresyonun iyileşebileceğini, depresyon iyileştikçe kişinin fiziksel aktivitesinin fazlalaşabileceğini belirtti.

Dr. Simon yaptıkları çalışmada depresyon ve fiziksel aktivite arasında bu tür bir ilişki bulunduğunu, fakat hangisinin hangisini tetiklediğini henüz bilmediklerini dile getirdi. Simon ve meslektaşları, çalışma kapsamında BMI değeri 38.3 olan, ortalama 40-65 yaş arasında 203 kadını değerlendirdi. Katılımcıların vücut ağırlığı, depresyon skoru, fiziksel aktivite ve besin tüketim alışkanlıkları incelendi. Katılımcılar iki gruba ayrıldı. Birinci grupta zayıflama, ikinci grupta ise zayıflama ve depresyon ön plandaydı. Çalışma 12 ay boyunca 26 grup oturumuyla devam etti. Katılımcılar 6, 12 ve 24. aylarda takip etti.

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Araştırmacılar, ilk 6 ay içinde ve sonrasında önemli değişiklikler saptadı. 6. ayda Hopkins Semptom Kontrol Listesi Depresyon Değerlendirme Ölçeği skoru en az 1.5 olan kadınların en az %38 oranında (%5) zayıfladıkları kaydedildi. Ancak, aynı düzeyde kilo veren kadınların %21’inin depresyon ölçeğinde herhangi bir değişiklik yoktu.

Washington Üniversitesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Roshanaei-Moghaddam, zayıflama programlarının çoğunda depresyonun tanı ve tedavisinin göz ardı edildiğini; ancak bu çalışmanın zayıflamada depresyonun, zindelik ve psikolojik durumun ne denli önemli faktörler olduğunu hatırlattığını ifade etti.

KAYNAK: Health Behavior News Service, part of the Center for Advancing Health. Simon GE, et al. Association between change in depression and change in weight among women enrolled in weight loss treatment. Gen Hosp Psych, 32(6), 2010.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla