Dijital Gülüş (Hollywood Smile)  Tasarımı Nedir? Nasıl Uygulanır?

2 Ocak 2021   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı, Estetik Print

‘Hollywood smile’ yani gülüş tasarımı son yıllarda bir hayli popülerlik kazandı. Hem kadınların hem de erkeklerin ilgisini çeken dijital gülüş tasarımı ile estetik bakımdan çok daha güzel bir gülüşe sahip olmak mümkün olabiliyor. Gülüşün güzel görünmesinde etkili olan ‘dişler, dudaklar ve diş etlerinin kişiye özel olarak uyumlanması’ olarak tanımlanabilecek olan bu işlem büyük bir özenle tamamlanıyor. Gülüş tasarımında kişinin yüz ifadesinden mimiklerine kadar pek çok farklı unsur göz önünde bulunduruluyor.

Dijital Gülüş Tasarımı Kalıcı mı?

Dijital gülüş tasarımı ile elde edilen sonuç kalıcıdır. Ancak kişinin bu işlem sonrasında ağız ve diş sağlığını, temizliğini asla ihmal etmemesi gerekir. Kişinin düzenli olarak rutin diş kontrollerini aksatmaması da sonucun kalıcılığını koruyabilmesi bakımından önem taşıyor. Yine kişinin ağız ve diş temizliğini ihmal etmemesi de yine son derece önemli olan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ağız ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılması durumunda dijital gülüş tasarımıyla elde edilen görünümün korunması mümkün olacaktır.

Dijital Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürer?

Dijital gülüş tasarımından faydalanmak isteyenler kaç seansta daha güzel bir gülüşe sahip olabileceklerini merak ediyor. Tasarımın hazırlanması ve ağız içerisinde gösterilmesi yaklaşık olarak 2 seans sürüyor. Sonrasında hazırlık ve uygulama aşamalarına geçiliyor. Çoğunlukla 3 ila 4 seansta işlemin tamamlanması mümkün olabiliyor.

Elbette dijital gülüş tasarımı kapsamında her birey için uygulanması gereken işlemler aynı olmaz. Dolayısıyla seans sayısı da kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Öncesinde diş çürüğü tedavisi ya da diş eti tedavisi gibi işlemlerin yapılması gerektiğinde toplamda daha fazla sayıda seans gerekecektir. Yapılan muayene sonrasında diş hekimi tarafından seans sayısına dair tahmini bir bilgi de hastaya iletiliyor.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?

Hastanın muayenesi ile birlikte 3D ağız içi tarayıcı ile dişlerin ölçüsü dijital olarak alınıyor. Ardından hastanın fotoğraflarının çekilmesi ile birlikte en uygun tasarım belirleniyor. Sonrasında dişlere ve diş etlerine gerekli işlemler yapılıyor. Tamamen dişiye özel olarak hazırlanan kaplamalar uygulanarak işlem tamamlanmış oluyor. Kimi zaman dişlere kaplama yapılması yerine diş beyazlatma işlemi de tercih edilebilir.

Dijital gülüş tasarımı kapsamında yapılacak işlemler hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirleniyor. Bu nedenle yukarıda sıraladığımız işlemlerden daha farklı bir uygulamanın yapılması da gerekebilir. Elbette işlemlerden önce şayet hastanın diş ve diş etleri ile ilgili problemler varsa, bunların tedavi edilmesi gerekir.

Dijital Gülüş Tasarımı Fiyatları 2021

2021 yılında da makul bir bütçe ayırmak, dijital gülüş tasarımından faydalanmak için yeterli olacaktır. Ancak net bir fiyat bilgisi verilmesi de doğru olmaz. Çünkü dijital gülüş tasarımı kapsamında her hasta için uygulanan işlemler aynı olmayabilir. Dolayısıyla işlem kapsamına dahil edilen uygulamalar fiyatların da değişkenlik göstermesini beraberinde getiriyor. 2021 yılında fiyatlar bir miktar artış gösterebilir. Fakat diş hekiminin deneyimi, kullanılacak malzemeler, ilaçlar, yapılacak tedaviler gibi unsurlara bağlı olarak fiyatlarda da bir değişkenlik olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Gülüş Tasarımında Yüz Şekli Önemli midir?

Gülüş, kişinin yüz şeklinden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceği için yüz şekli de dijital gülüş tasarımında önem taşıyor. Bu işlemde kişinin yüz şeklinde en uygun olan gülüşün tasarlanması hedefleniyor. Bu sayede yüz görünümünün de gülüş ile bütünleşmesi sağlanabiliyor. Sonuç olarak elbette yüz şekli de gülüş tasarımında son derece önemli bir unsurdur. İlaveten Hollywood smile olarak bildiğimiz yöntem de aslın da gülüş tasarımı olarak da halk arasında bilinmektedir.
Konu ile alakalı detaylı bilgi için: https://butunisimizdis.com/hollywood-smile

Mükemmel Gülüşte Altın Kurallar Nelerdir?

Gülüş tasarımının mükemmel olması için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Altın kuralları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dişler düzgün bir şekilde sıralanmış olmalıdır
  • Diş sıralamasında üst üste gelmeden kaynaklı bir çakışma bulunmamalıdır
  • Gülüşte ön dişler ön plana çıkmalıdır
  • Ön dişlerin diğer dişlerden daha belirgin görünmesi gerekir
  • Dişlerin tamamı beyaz ve parlak görünmeli, dişlerdeki lekeler giderilmiş olmalıdır
  • Diş etleri ile dudakların birbiriyle uyumlu olması sağlanmalıdır
  • Yüz ile dişlerin sıralanışında bir uyum olmalıdır
  • Alt ve üst çenede eksik diş bulunmamalıdır

Yukarıda sıralanan altın kuralların uygulanması ve kişinin yüz görünümüne uygun bir gülüş tasarımının yapılması durumunda ortaya mükemmel bir sonuç çıkması da mümkün olacaktır.  Dişleriniz ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz: https://butunisimizdis.com

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla