Diyabet araştırmalarında yeni çığır açıldı: İnsülin iğnesi yerine ilaçlı tedavi

Yazan Mehmet Saltuerk
Kategori: Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print

diabetes-diyabet-insulinHarvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ilk olarak insülin’in vücutta parçalanmasını yavaşlatan bir madde keşfedildi. Şimdilik farelerde denen ve başarılı sonuç veren 6bK adındaki bu madde, diyabetin ilaçlı tedavisi için gelecekte umut vaat ediyor

Metot
6bK adındaki madde, yemek sonrası farelere 2 mg  verildi ve ardından 6bK nin çeşitli dokulara dağılımı ve bu dokularda ne kadar süre ile etkili olduğu incelendi. Aynı zamanda farelerden yemek sonrası düzenli olarak kan örneği alınarak kandaki şeker düzeyi de ölçüldü.

Sonuç:

  • 6BK nın vücutta yarılanma süresinin yaklaşık iki saat olduğu tespit edildi. (Şekerin insülin tarafından hücrelere taşınması için bu süre yeterli.)
  • 6BK ile tedavi edildi farelerin, yemek sonrası insülin seviyenin yüksek, kan şekeri düzeyinin düşük çıktığı belirlendi.

nature13297-f1[2]Bir Görüş : Bu keşif diyabet tedavisinde yepyeni bir yol açabilir. Bu konuda yeni ilacların piyasaya çıkabilmesi için klinik deneylere ihtiyaç var. Çıkarılacak olan bu yeni ilaçların insanlarda daha etkili ve daha uzun süreli olabilmesi için yeni katkı maddeleri de kullanılabilir.

Diyabet hakkında kısa bilgi:
İnsülin, pankreastaki beta-hücreleri tarafından üretilen ve kandaki şekeri dengeli bir düzeyde tutması için hayati derecede önemli bir hormondur.

İnsülin direnci nedir: Pankreas tarafından üretilen insülin’in yetersiz olması durumunda, insülin-reseptörlerinin açılmamasına ve dolayısı ile şekerin kandan hücrelerin içerisine girememesine sebep olur, ki, bu da kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Buna insülin direnci denir.

Başka bir ifade ile insülin-reseptörlerinin insülin’i yakalayamaması, GLUT kanallarının kapalı kalmasına ve buna bağlı olarak da kandaki şeker miktarının artması anlamına gelmektedir.

Mehmet Saltuerk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++
Kaynak : Anti-diabetic activity of insulin-degrading enzyme inhibitors mediated by multiple hormones.Natur (2014) doi: 10.1038/nature13297 Received 9. August 2013  Akzeptiert 27. März 2014  Online veröffentlicht 21. Mai 2014
nature11011

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla