Diyabet ilaçlarının kalp hastalıkları için kullanımına FDA’dan yeni bir onay daha

Yazan Nuray Tarhan
Kategori: Diyabet, Farmasötik / İlaçlar, Üye Yazıları Print

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tip 2 diyabet tedavisinde kullanılmakta olan liraglutidin (Victoza, Novo Nordisk) etken maddeli ilacın ayrıca kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için kullanılmasına kapsamlı kullanım onayı verdi. Yeni kararla birlikte krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltmak için liraglutidin’in genişletilmiş kullanımı onaylanmış oldu. Bugün yapılan onay, tip 2 diyabette başlangıçta glikoz düşürücü olarak kullanıma giren bir ilacın FDA tarafından zorunlu kardiyovasküler sonuçlar denemelerine dayanan kardiyovasküler yararlar için ek bir endikasyon elde ettiğini ikinci kez onayladı.

Liraglutide için FDA tarafından verilen yeni kullanım onayı, kardiyovasküler olayların yanı sıra ölümü de kapsayacak şekilde daha da geniş kapsamlı kullanımı içeriyor. Bu karar, liraglutidin kardiyovasküler ölüm, ölümcül olmayan miyokard infarktüsünün bileşik son noktası riskini azalttığı LEADER (Diyarbakırda Liraglutid Etkisi ve Diyabette Eylem: Kardiyovasküler Sonuç Sonuçlarının Değerlendirilmesi-Uzun Vadeli Değerlendirme) çalışmasının sonuçlarına dayanıyor. (Çalışmada ölümcül olmayan inme, plaseboyla karşılaştırıldığında % 13 (P = .01), mutlak risk azalması% 1.9 idi.)

LEADER Çalışması’na göre, diyabet tedavisinde yeni bir dönem başlıyor

LEADER çalışması 2010 yılında başlamıştı ve tip 2 diyabeti olan, yüksek risk grubundaki 9340 yetişkin hasta günde 1 kez 1.8 mg liraglutid enjeksiyonu veya standart tedavi ile birlikte plesebo uygulanmak üzere randomize edildi ve hastalar 3.5 ila 5 yıl takip edildi.

Novo Nordisk, 2010’da tip 2 diyabetli hastaları tedavi etmek üzere onaylanan Liraglutidin adlı ilacın satışından 2017 yılının ilk 6 ayında 1.84 milyar dolar gelir elde etmişti. Şirket, obezite ile yakından ilişkili olan tip 2 diyabetin, tüm diyabet vakalarının % 90’ından fazlasını oluşturduğunu açıkladı. Liraglutidin ‘nın genişletilmiş etiketinin arkasında, ilacın plaseboya kıyasla, kardiyovasküler ölüm, ölümcül olmayan kalp krizi veya ölümcül olmayan inme riskini önemli ölçüde azalttığını gösteren başarılı bir araştırma bulunuyor.

Tip 2 diyabet, kalp-damar hastalıkları riskini 4 kat artırıyor

Yılda yaklaşık 610 bin kişinin ölümün neden olan kalp rahatsızlığı ABD’de önde gelen ölüm nedenlerinden birisi. Novo Nordisk açıklamasına göre, tip 2 diyabeti bulunan yetişkinlerin kalp-damar hastalıklarına yakalanma olasılığı 4 kat daha fazla.
Kaynak: http://press.novonordisk-us.com/2017-08-25-Victoza-R-liraglutide-is-approved-in-the-US-as-the-only-type-2-diabetes-treatment-indicated-to-reduce-the-risk-of-three-major-adverse-cardiovascular-events

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla