Diyabet kadınlarda kanser riskini arttırıyor!

Kategori: Güncel / Literatür, İç Hastalıkları, Jinekoloji, Onkoloji Print

Cancer Causes & Control Journal’da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, erişkin başlangıçlı tip 2 diyabet, insülin benzeri hormonların vücut içerisinde dolaşımına yol açıyor. Bu durum erkeklerde prostat kanseri riskini azaltırken, kadınlarda genital ve diğer kanser risklerini iki kat artırıyor. Araştırma, bu tür bir riskin olduğunu gösteren ilk çalışma değil ancak bulguları doğrulayan en geniş ölçekli çalışmalardan birisi olarak gösteriliyor.

Tel Aviv Üniversitesi Sackler Tıp Fakültesi Epidemiyoloji ve Koruyucu Tıp Anabilim Dalı çalışanları Dr. Gabriel Chodick ve Dr. Varda Shalev tarafından yapılan çalışma, Cancer Causes & Control Journal’da yayımlandı. Çalışma kapsamında 16.721 diyabet hastası incelendi. Katılımcılar cinsiyetlerine göre gruplara ayrıldı ve her grubun rölatif kanser riskleri hesaplandı. Çalışmaya 2000 yılında başlandığında katılımcıların hiçbirinin kanser öyküsü yoktu. Sekiz yıl boyunca araştırmacılar, diyabet hastalarında 1639 farklı kanser türü geliştiğini bildirdi. Bu durum, diyabeti olmayan sağlıklı popülasyondaki (83.874 kişi) aynı kanser türlerinin gelişimleri ile karşılaştırıldı.

Erkekler için iyi, kadınlar için kötü haber
Dr. Chodick’e göre bu çalışma erkeklerin yararına. Çalışmada diyabetin prostat kanseri gibi rahatsızlıklar üzerinde koruyucu bir etkisi var. Aynı zamanda insülin benzeri hormonlara bağlı kanser riskini de %47 oranında azaltıyor. Ancak kadınlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Diyabet ve kadınlık hormonları arasındaki etkileşimin riski artırdığı ve rahim ve yumurtalıklar gibi bazı organları belirli kanser türlerine yatkınlaştırdığına ilişkin birtakım veriler mevcut. Dr. Chodick, bunun diyabeti olan kadınlar için önemli bir durum olduğunu ancak telaşlanmamak gerektiğini, zira kolon ve yumurtalık kanserleri ciddi hastalıklar olmakla birlikte, kadınlarda genel risk oranlarının oldukça düşük olduğunu dile getiriyor. Dr. Chodick, hekimlerin, hastalarının öykülerini değerlendirirken bu çalışmayı da göz önünde bulundurmaları gerektiğini de vurguluyor.

Her şeyin başı korunma
Dr. Chodick diyabeti olan kadınların erken yaşta ve sağlıklı popülasyona kıyasla daha sık aralıklarla kolon kanseri için taranması gerektiğini öneriyor. Özellikle sağlıksız yaşam tarzı başta olmak üzere Amerika’da diyabet yüzdesi yüksek olduğu için bu tür taramalar hayat kurtarıcı olabiliyor. Yüksek kan glukozu ve insülin eksikliği ile karakterize olan tip 2 diyabet, erişkinlikte gelişebilmekle birlikte, sağlıklı beslenme, egzersiz ve oral antidiyabetikler ile yönetilebilen bir rahatsızlıktır. Amerikan Diyabet Derneği tarafından bildirilen verilere göre, Amerika’da 20 yaş üstü kadınların %10’undan fazlası diyabet hastası.

Kaynak: Gabriel Chodick, Anthony D. Heymann, Lena Rosenmann, Manfred S. Green, Shira Flash, Avi Porath, Ehud Kokia, Varda Shalev. Diabetes and risk of incident cancer: a large population-based cohort study in Israel. Cancer Causes & Control, 2010; 21 (6): 879 DOI: 10.1007/s10552-010-9515-8

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla