Diyabet, kanseri tetikleyen önemli bir faktör!

Kategori: Arşiv Print

İnsidansı giderek artan diyabet pek çok komplikasyona neden olurken, başka hastalıkları da tetikleyebiliyor. Diyabet hastalarında kansere yakalanma riskinin, diyabet olmayanlara oranla daha fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nilgün Demirağ, “Diyabet hastalarında kanser görülme sıklığında artış olduğu bilinmektedir. Diyabet, özellikle meme, kolon ve pankreas kanseri riskini artırırken, var olan kanserleri de olumsuz etkiliyor” dedi.

Antalya’da düzenlenen 4. Prevantif Onkoloji Sempozyumu’nda diyabet ve kanser ilişkisi üzerine bir değerlendirme yapan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, şu bilgileri verdi: “Bunun nedenleri konusunda pek çok çalışma yapılmaktadır. Diyabetli hastalarda beraberinde eşlik eden kilo fazlalığı, obezite ve insülin direnci patogenezde bu tablonun ortaya çıkışında en önemli nedenlerden bir tanesi olarak görülüyor. Bazı kanser türlerinde de, kan şekeri regülasyon bozukluğunun etkisi olduğu gösterilmiştir. Diyabetli hastalar bize birçok ek hastalıkla geliyorlar. Bu hastalıklarla uğraşırken genetik hastalarda gözden kaçan şeylerden bir tanesi, rutin kanser taramalarında bazı atlamalar, gecikmeler olduğudur.”

Ek komplikasyonlar sorun yaratıyor
Diyabetik hastalarda, ek komplikasyonların varlığı nedeniyle, verilen tedavilerin sorun yaratma riski bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Demirağ, “Son yıllarda bizim diyabete yönelik bizzat verdiğimiz tedavilerin, bu açıdan sorun yaratıp yaratmayacağına dair dünyada ciddi çalışmalar devam ediyor. Gelinen noktada söyleyebileceğim en önemli sorunun hiperinsülinemi olduğudur. Buna insülin direnci neden olmaktadır. Dolayısıyla insülin direncini azaltmaya yönelik olarak hastalarda kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve egzersiz önemli faydalar sağlıyor. Bu durum hem diyabeti ve hem de diyabete bağlı organ hasarlarının gelişimini önlüyor. Diğer yandan kanseri önlemede en etkin ve en ucuz yöntem olarak görünüyor”  diye konuştu.

Kilo kontrolü advers etkileri de azaltıyor
Diyabetli hastalarda kilo kontrolünün pek çok faydanın yanında ilaç dozlarının düşürülmesini de sağladığını belirten Prof. Dr. Demirağ, sözlerini şöyle noktaladı: “Diyabetik hastalarda çok sık kullanılan ilaçların başında gelen metformin ile ilgili çarpıcı ve güzel sonuçlar var. Metforminin diyabetik hastalarda kanser riskini azalttığı ve kanserleri olumlu yönde etkilediği yönünde veriler artmaya başladı. Dolayısıyla bu tedavilerin diyabetik hastalarda kanserle ilişkisini araştıran çalışmaların devam ettiğini söyleyebilirim. Şu aşamada, hastalarda mümkün olduğu kadar insülin direncine yönelik tedavileri ön plana çıkarıp, bu hastalarda kanser tarama çalışmalarında biraz daha risksiz davranmamız, aldıkları tedavileri de gözden geçirmemiz gerekiyor.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla