Diyaliz çalşanlarında ergonomi, bel sağlığı, kas iskelet ve dolaşım sistemi hastalıkları

Yazan Akademisyen Serap YILMAZ
Kategori: Üye Yazıları Print

2014 – 6. Uluslarar Arası Hastane yönetimi kongresinde sunduğum çalışma:
DİYALİZ ÇALŞANLARINDA ERGONOMİ-BEL SAĞLIĞI-KAS İSKELET SİSTEMİ-DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARI ÇALIŞMASI
SEZEN Adem, İstanbul Bilim Üniversitesi
KABAKÇI Bahar, Ege Üniversitesi Biyoteknoloji Anabilim Dalı
YILMAZ Serap, Özel Memorial Hizmet Hastanesi
AYHAN Duygu, İstanbul Aydın Üniversitesi
KÖSEM Mesut, Acıbadem İnternational Hastanesi

Amaç: Ergonominin diyaliz çalışanlarında bel sağlığına- kas iskelet sistemine- dolaşım sistemi hastalıklarına etkilerini konu alan değerlendirme çalışmasının yapılması amaçlanmıştır.

Yöntem ve Bulgu: Bu çalışma, diyaliz çalışanları olan diyaliz doktoru- diyaliz hemşiresi 55 kişi ile kontrol grubu olan standart hastane çalışanı doktor ve hemşireler 50 kişi üzerinde yapılmıştır. Her iki gruba da ergonomi-bel sağlığı-kas iskelet sistemi-dolaşım sistemi hastalıkları üzerine değerlendirme içeren 27 soruluk yüz yüze görüşme tekniği ile anket çalışması yapılmıştır.

Anket çalışmasının verileri SPSS analiz programında değerlendirilmiştir. Anket çalışmasında, çalışma yılının artışına bağlı olarak, iş yaşamında görülen bel rahatsızlığı, kas iskelet sistemi hastalığı veya ağrılı bir hastalığın görülme oranı diyaliz çalışanlarında % 41,8 (23 kişi), kontrol grubunda % 20 (10 kişi), ayakta durmaya ve yük kaldırmaya bağlı oluşan varis oranı diyaliz çalışanlarında % 16,36 (9 kişi), kontrol grubunda ise % 6 (3 kişi) olarak tespit edilmiştir.

Sonuç: Ergonominin Bel Sağlığı-Kas iskelet sistemi-Dolaşım Sistemi Hastalıkları değerlendirme çalışması yapılmış, çalışma yılının artışına bağlı olarak çalışanlarda bel rahatsızlığı, kas iskelet sistemi hastalığı ve dolaşım sistemi hastalığına bağlı ortaya çıkan varis gibi rahatsızlıkların diyaliz çalışanlarında, diğer sağlık çalışanlarına göre daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Ergonomi, Sağlık Personeli, Diyaliz

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla