Domates hapı kalp için koruyucu olabilir mi?

10 Haziran 2014   |    11 Haziran 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

tomato-domatesHer gün bir domates hapı içmenin kalp hastalıkları riskindeki kişilere yardımcı olabileceği belirtildi. İngiltere’de gerçekleştirilen küçük çaplı bir çalışma sağlam sonuçlara ulaştı. Araştırma kapsamında 72 hasta üzerinde domates hapı olarak bilinen ve domates kabuğundaki kimyasalları içerdiği belirtilen hapın etkisi incelendi. Domates hapının kan damarlarının fonksiyonlarını arttırdığı gözlendi. Uzmanlar domates hapının tam olarak faydalı olduğunu ispat etmek için daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Domates hapı domatese kırmızı rengini veren ve doğan antioksidan olarak bilinen likopen içeriyor. Uzmanlar bir süredir likopenin bazı kanser türleri ile kalp hastalıkları başta olmak üzere bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini düşünüyordu. Sebze, meyve, zeytinyağı ve zengin domates gibi yiyeceklerden oluşan Akdeniz diyetiyle beslenmenin sağlıklı olduğu yönünde bir takım veriler vardı. Bu tarz beslenme yöntemleri halen daha tercih ediliyor. Fakat uzmanlar bu beslenme türündeki faydalı noktaları erişimi kolay bir hap haline getirmeyi planlıyor.

Likopen’in etkileri
manava-gidip-ordan-bir-domates-ver-demek_64721Doğal antioksidan olarak likopenin vücut hücrelerinin zarara uğramasını önlediğine inanılıyor. Domateste bulunmasının yanı sıra kayısı, karpuz, papaya ve pembe greyfurt likopen açısından zengin yiyecekler olarak biliniyor. Likopen’in yararlarına karşın bunun farklı bir tedavi yöntemlerinin yerini alıp alamayacağı henüz bilinmiyor.
Araştırma ekibinden Dr. Joseph Cheriyan ilk bulguların olumlu olduğunu belirterek, ekliyor: “Domates hapı diğer tedavilerin yerine geçebilecek bir şey değil. Diğer tedavi yöntemleriyle beraber alınması durumunda faydalı olabilir.” Cheriyan, domates hapının kalp hastalıkları üzerindeki etkisini anlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla