DSÖ duyurdu: 65 ülkeden 3 bine yakın yardım personeli deprem bölgelerine gönderildi

7 Şubat 2023  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türkiye’de binlerce kişinin hayatına mal olan deprem faciası nedeniyle dünya genelinde 65 ülkeden yardım gönderildi. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge, 65 ülkeden 2 bin 660 personelin deprem felaketinden zarar gören bölgelere gitmekte olduğunu açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu’na bugün Türkiye ile ilgili bir  bilgilendirme sunumu yapan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom şu açıklamayı yaptı: “Artık zamana karşı bir yarış. Geçen her dakika, her saat hayatta kalanları canlı bulma şansı azalıyor. Devam eden artçı sarsıntılar, şiddetli kış koşulları, yollarda, güç kaynaklarında, iletişimde ve diğer altyapıda meydana gelen hasar, erişimi ve diğer arama ve kurtarma çalışmalarını engellemeye devam ediyor.”

Dr. Tedros Adhanom, DSÖ’nün Dubai’deki lojistik merkezinden üç charter uçuşuyla büyük cerrahi travma kitleri de dahil olmak üzere tıbbi malzemeler göndermekte olduğunu vurguladı. DSÖ AB Direktörü Hans Kluge ise 65 ülkeden 2 bin 660 personelin hali hazırda deprem bölgelerine gitmekte olduğunu belirtti. Kluge, sadece Portekiz’den 200 kişilik ekibin yola çıktığının altını çizdi. Deprem yardımı gönderen bazı ülkeler şöyle:

  • Almanya: Almanya, Köln’den kalkan özel bir uçakla 41 kişi ve 7 kurtarma köpeğini Türkiye’ye gönderdi. Özel kurtarma cihazlarıyla çalışan ekibin başlangıçta 14 gün Türkiye’de kalması planlanıyordu.
  • Yunanistan: Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimi’ne (EMAK) bağlı 21 itfaiyeci, iki doktor, üç acil sağlık personeli ve iki arama kurtarma köpeğinden oluşan özel kurtarma ekibi Türkiye’ye sevk edildi.
  • Amerika Birleşik Devletleri: Türkiye’deki deprem felaketinde enkaz altında kalanlara yardım etmek için Virginia ve California’dan iki ayrı itfaiye ekibini gönderdi.
  • Meksika: Meksika, Türkiye’nin kurtarma çalışmalarına yardım için Savunma Bakanlığı’ndan 93, donanmadan 37 ve Kızılhaç’tan 15 kişilik 145 kişilik bir ekip gönderdi.
  • Fransa: Fransa, 136 kişilik iki sivil savunma timini Türkiye’ye yönlendirdi.
  • Rusya: Sağlık Bakanlığı’na ait 4 uçakla Türkiye’ye 100 kurtarma uzmanı gönderen Rusya, bölgeye 40 sağlık uzmanının tıbbi yardım yapacağı bir sahra hastanesi de teslim edeceğini duyurdu.
  • İsrail: İsrail, temel insani yardım malzemeleri, teknik ekip ve arama kurtarma ekiplerini taşıyan iki uçağı Türkiye’ye göndereceğini söyledi.
  • Pakistan: Pakistan’dan 50 personel ve 25 ton yardım malzemesi yola çıktı.
  • Hindistan: Hindistan, Ulusal Afet Müdahale Gücü’ne (NDRF) bağlı, eğitimli arama kurtarma köpekleri ve özel ekipmanla donatılmış yüz kişiden oluşan iki ekibin depremden etkilenen bölgelere gönderileceğini duyurdu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla