DSÖ Başkanı: Birkaç gün içinde korona virüsten ölenlerin sayısı 50 bini aşacak

2 Nisan 2020   |    4 Mayıs 2020   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Dünyanın daha önce korona virüsünün neden olduğu gibi bir salgınla karşılaşmadığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus,  virüse ilişkin pek çok bilinmezlik bulunduğunu vurgulayarak, “Meçhul ve tehlikeli bir virüs. Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum. Gelecek birkaç gün içinde 1 milyon vaka sayısına ve 50 bin ölü sayısına ulaşacağız” dedi.

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, karamsar bir tablo çizdi. Ghebreyesus, konuşmasında sık sık dünyanın daha önce Covid-19 türü bir pandemiyle karşılaşmadığının altını çizerek, şu uyarıları yaptı: “Bu, hâlâ çok yeni bir virüs ve her geçen gün öğrenmeye devam ediyoruz. Pandemi evrim geçirdikçe yeni bulgular ortaya çıkıyor ve bizim tavsiyelerimiz de gelişiyor. Bu, dünyanın koronavirüs nedeniyle karşılaştığı ilk pandemi ve pek çok bilinmezlik barındırıyor.”

DSÖ Maske kullanımını önermektedir

Dünya genelinde virüsten korunmak için devam eden maske kullanımı tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, şu bilgileri verdi: “Toplumlar düzeyinde maske kullanımı hakkında devam eden bir tartışma var. DSÖ, hastalar ve onlara bakan kişilerin tıbbi maske kullanmasını önermektedir. Bu durumlarda maskeler yalnızca diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde etkilidir”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla