Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs, HIV gibi hiçbir zaman yok olmayabilir

14 Mayıs 2020   |    15 Mayıs 2020   |   Kategori: Güncel / Literatür, Medyada Sağlık Haberleri Print

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün hiçbir zaman yok olmayabileceği uyarısında bulundu. Cenevre’de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, konuşan DSÖ’nün acil durumlar direktörü Dr. Michael Ryan, koronavirüsün dünyada sık görülen bir diğer virüs haline gelebileceğini ve belkide asla yok edilemeyeceğini açıkladı. HIV virüsününde hala yok edilemediğini hatırlatan Dr.  Michael Ryan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan vücuduna ilk kez giren yeni bir virüs. Bu nedenle virüsü ne zaman kontrol altına alacağımızı tahmin etmek çok zor. Bu virüs HIV gibi toplumlarımızda endemik olarak kalabilir. HIV gitmedi, tedavileri ve önleme yöntemlerini bulduk. İnsanlar bu hastalıktan daha önce olduğu kadar korkmuyorlar. HIV’li insanlara uzun ve sağlıklı yaşamlar sunuyoruz. HIV virüsü ile birlikte yaşamayı öğrendik.”

Toplumun bağışıklık kazanması yıllar alabilir

Dr. Ryan koronavirüs aşısı bulunmadan toplumun virüsün tehlikeli olmasının önüne geçecek kadar bağışıklık kazanmasının da yıllar alabileceğini söyledi. Dr. Ryan, ülkelerin ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmasıyla ilgili çok sayıda “büyülü düşünce” olduğunu belirtti ve hayatın normale dönmesinin “çok ama çok süreceğini” vurguladı.

Basın toplantısında konuşan DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan koronavirüsü (Covid-19) kontrol almanın 5 yıl sürebileceğini söyledi. Daha önce WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da ekonomik faaliyetleri erken başlatmanın yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyebileceği uyarısında bulunmuştu.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla