DSÖ: Ölümler ciddi oranda artacak! Salgının yeni merkezi ABD olabilir

24 Mart 2020   |    4 Mayıs 2020   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Korona virüsü salgını Çin dışındaki ülkelerde yayılmaya devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir uyarı geldi. DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, son 24 saatte en çok vakanın Avrupa ve ABD’den bildirildiğini, salgının yeni merkez üssünün ABD olabileceğini söyledi. Örgütten yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte bildirilen yeni korona virüsü vakalarının %85’i Avrupa ve ABD’den geldi. Bunların yaklaşık %40’ı ABD’den bildirildi. DSÖ’nün öngörüsüne göre salgının yeni merkez üssü ABD olabilir.

Harris, Avrupa ve ABD’nin salgının en çok görüldüğü bölgeler haline geldiğini vurgulayarak, “Öyle ki son 24 saatte bildirilen vakaların yüzde 85’i Avrupa ve ABD’den geldi. Bunların yaklaşık yüzde 40’ı ABD’den” dedi. Harris, ABD’nin salgının yeni merkez üssü olup olmayacağına ilişkin soruya, “ABD’deki vaka sayısında çok büyük bir ivme görüyoruz. Dolayısıyla bu potansiyel var” yanıtını verdi.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Bazı ülkelerin sokağa çıkma yasağı ve karantina gibi uygulamalarının salgını yavaşlatabileceğine işaret eden Harris, aynı zamanda bu tür önlemlerin, sağlık kuruluşları ve çalışanlarına zaman kazandıracağını dile getirdi.

COVID-19 Koronavirüs Salgını

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla