Dünya Glokom Haftası’nda göz tansiyonuna dikkat çekildi!

19 Mart 2013  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

goz-tansiyonu-glokomBu yıl tüm dünyada 10–16 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası kapsamında Türk Oftamoloji Derneği Glokom Birimi bir açıklama yaptı. Dünya üzerinde körlüğün ikinci sebebi olarak gösterilen hastalık hakkında hastalığın seyri, hastalığın tehlikeleri ve tedavi yöntemlerine dikkat çekildi.

Halk arasında “karasu” ve “göz tansiyonu” olarak da bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen ve sinsi ilerleyen tedavi edilmez ise körlükle sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı. Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr. Nilgün Yıldırım yaptığı açıklamada körlüğe kadar giden sağlık sorunlarına neden olabilen glokom’da erken teşhisin önemini vurguladı. Prof. Dr.Yıldırım sözlerine şöyle devam etti. “Glokom, gördüklerimizi beynimize ulaştıran optik sinirin (görme siniri) bir hastalığıdır. Yükselmiş göz içi basınçı görme sinirine baskı yapar ve sinir liflerinin hasar görmesine neden olur. Göz içi basıncı normalden yüksek olan insanlar, yani göz tansiyonu olanlar, glokom hastalığı için risk altındadır.” Her yaştan insanın, glokom hastası olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yıldırım, 40 yaş üstündeki herkesin, artan bir risk altında olduğunu belirtti. Prof. Dr.Yıldırım, glokomun diğer önemli risk faktörleri olarak, aile öyküsü, şeker hastalığı, göz yaralanmaları, miyopi, düşük tansiyon, retina hastalıkları ve migreni sıraladı.
Prof.Dr.Yıldırım “Pek çok hastalıkta olduğu gibi, glokomda da erken teşhis ve daha sonra uygulanacak tedavinin başarısı, hastanın yaşam kalitesi açısından hayati önem taşımaktadır. Gözleriyle ilgili herhangi bir problemleri olmasa bile 40 yaş üstü herkesin yıllık olarak göz kontrollerini yaptırmalarını mutlaka öneriyoruz.” dedi. Ailede glokom öyküsü olanlarda bu yaş sınırının daha erken olacağını ve glokom hastalığında, hastanın tedaviye uyumunun, başarı için esas olduğunu sözlerine ekledi.
Açıklamada, dünya üzerinde körlüğün ikinci sebebi olarak gösterilen glokomun erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olduğuna da dikkat çekildi. Glokom dünya genelinde 60 milyonu aşkın insanı etkilemektedir ve 2020 yılında bu rakamın 79 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir.

Bu önemli hastalıkla ilgili bir farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl 10-16 Mart haftası tüm dünyada Glokom Haftası olarak kutlanıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla